Już w przyszłym roku płatnicy zatrudniający do pięciu pracowników będą mogli przesyłać do ZUS dokumenty przez Internet. Umożliwi im to założenie profilu na rządowej platformie ePUAP.
Dzięki temu osoby przesyłające drogą elektroniczną wnioski, np. do ZUS o wydanie zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek, o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek, czy zgłaszające reklamacje do informacji o stanie konta nie będą musiały korzystać z płatnego kwalifikowanego podpisu.
– Pakiet trzech rozporządzeń dający taką możliwość zostanie podpisany w najbliższych dniach – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
[srodtytul]Konto na trzy lata[/srodtytul]
Nowy sposób potwierdzania dokumentów wprowadziła ustawa z 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Teraz zostaną wydane do niej trzy rozporządzenia wykonawcze. O zaufany profil będą się mogły ubiegać osoby fizyczne, w tym cudzoziemcy, którzy mają nadany PESEL. Profil ten ma identyfikować nadawcę informacji i potwierdzać autentyczność przekazywanych danych. Będzie narzędziem darmowym.
[wyimek][b]373 tys.[/b] płatników ma obowiązek rozliczania się z ZUS, korzystając z e-podpisu[/wyimek]
Aby otrzymać profil zaufany, wystarczy założyć konto na www.epuap.gov.pl, a następnie potwierdzić osobiście swoje dane z danymi wprowadzonymi do systemu. Jeżeli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, profil na ePUAP uzyska status zaufanego. Będzie on ważny trzy lata.
[srodtytul]Więksi zapłacą[/srodtytul]
Przedsiębiorcy zatrudniający powyżej pięciu pracowników wciąż będą się rozliczać z ZUS z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego. – Tego wymaga ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych – tłumaczy Małgorzata Woźniak.
Jutro w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o podpisach elektronicznych. Nie przewiduje jednak zniesienia wymogu podpisu kwalifikowanego, choć ingeruje w treść ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
– Podpis kwalifikowany jest bezpieczniejszy niż zaufany profil. To tak, jakby porównać podpis poświadczony przez notariusza do podpisu poświadczonego przez urzędnika – mówi Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Wymóg posługiwania się podpisem kwalifikowanym zapewnia także stały dochód działającym na rynku trzem firmom certyfikacyjnym. Zestaw do składania e-podpisu kosztuje 300 zł za rok. Za przedłużenie jego ważności także trzeba zapłacić. Dlatego z kwalifikowanego podpisu korzysta tylko 270 tys. osób. Płatników zobowiązanych do rozliczania się z ZUS przez Internet jest ponad 372 tys.