[srodtytul] Od 1 października br. zatrudniamy pracownicę, która u poprzedniego pracodawcy przepracowała tylko trzy miesiące po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Firma ta nie wykorzystała więc w pełni 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP. Czy okres tego zwolnienia przechodzi na kolejnego pracodawcę, który przyjął na etat tę pracownicę? [/srodtytul]– pyta czytelnik.

Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) przysługuje tylko temu pracodawcy, który udzielił urlopu (macierzyńskiego, wychowawczego), z którego powraca jego pracownik. Oznacza to, że czytelnik musi opłacać te składki za nowo zatrudnioną pracownicę.

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy nie muszą opłacać składek na FP i FGŚP za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz z urlopu wychowawczego.

Zwolnienie przysługuje przez kolejne 36 miesięcy począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie określonego urlopu.

Podstawą do korzystania z ulgi jest art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.) oraz art. 9a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=149C641C5C686CC4159C34EE7F540DA3?id=183265]ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.)[/link].

[srodtytul]Nie ma przejścia [/srodtytul]

Ze zwolnienia w opłacaniu składek na FP i FGŚP może korzystać tylko ten pracodawca, który udzielił urlopu macierzyńskiego (wychowawczego) pracownikowi, który z tego urlopu powraca.

Może się zdarzyć, że taki pracodawca nie wykorzystał w pełni 36-miesięcznego okresu zwolnienia, bo strony rozwiązały stosunek pracy. Jeśli pracownik zatrudnił się następnie w drugiej firmie, nowy pracodawca nie przejmuje okresu zwolnienia, którego nie zdążyła wykorzystać firma udzielająca urlopu.

Prawo do zwolnienia w opłacaniu składek na FP i FGŚP może on nabyć, dopiero gdy udzieli urlopu macierzyńskiego (lub innego uprawniającego do zwolnienia) swojemu pracownikowi, a ten powróci z tego urlopu.

[srodtytul]Furtka przy transferze[/srodtytul]

Tylko w jednym przypadku ZUS przewiduje możliwość skorzystania ze zwolnienia w opłacaniu składek na FP oraz FGŚP przez innego pracodawcę niż ten, który udzielił pracownikowi urlopu. Dotyczy to sytuacji przejęcia pracowników w trybie art. 23[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521 ]kodeksu pracy[/link].

Przepis ten przewiduje, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Pracodawca ten, choć sam nie udzielił przejętym pracownikom urlopu, może korzystać za nich ze zwolnienia w opłacaniu składek na FP i FGŚP, jeśli z takiego zwolnienia korzystał ich poprzedni pracodawca.

Z pytania nie wynika, aby pracownica została przejęta od poprzedniego pracodawcy w trybie art. 23[sup]1[/sup] k.p. Jeśli więc taka sytuacja nie wystąpiła, czytelnik nie może kontynuować zwolnienia w opłacaniu składek na FP i FGŚP, z którego korzystał jej poprzedni pracodawca .