[b]Tak. [/b]Generalnie przekazanie składki do otwartego funduszu emerytalnego przez ZUS następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 15 dni roboczych, licząc od otrzymania składki opłaconej przy użyciu dokumentów płatniczych, raportów miesięcznych i deklaracji. Taka reguła wynika z art. 47 ust. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych[/link].

Gdyby jednak nie nastąpiło przekazanie składki do OFE we właściwym terminie z przyczyn leżących po stronie ZUS, od Zakładu są należne odsetki liczone według zmiennej stopy procentowej, obowiązującej dla kolejnych trzymiesięcznych okresów, rozpoczynających się pierwszego dnia każdego kwartału kalendarzowego.

Wysokość zmiennej stopy procentowej jest obliczana jako średnia arytmetyczna średnich ważonych stóp rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych sprzedanych na czterech ostatnich przetargach, które odbyły się do końca miesiąca poprzedzającego ostatni miesiąc przed rozpoczęciem danego kwartału, i jest zaokrąglana do dwóch miejsc po przecinku. Do obliczania odsetek przyjmuje się, że rok wynosi 365 dni.

Odsetki te Zakład oblicza od kwoty nieprzekazanej w terminie składki na OFE, za okres od następnego dnia po upływie terminu właściwego do dnia przekazania składki do OFE. Wysokość odsetek ogłasza prezes ZUS.

Zgodnie z jego ostatnim komunikatem z 15 marca br. ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=344755]MP nr 15 poz. 164[/link]) w okresie od 1 kwietnia 2010 r. do 30 czerwca 2010 r. wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE wynosi 3,85 proc. Przy czym odsetek nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekroczyłaby 2 zł.

Natomiast jeżeli nie nastąpiło przekazanie przez ZUS składki do OFE w terminie z powodu nieprzekazania lub przekazania błędnego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia płatnika składek, imiennego raportu miesięcznego, deklaracji rozliczeniowej, dokumentu płatniczego lub zlecenia płatniczego, wtedy Zakład wymierza płatnikowi składek lub instytucji obsługującej wpłaty składek dodatkową opłatę.

Taka opłata jest ustalana przez ZUS w drodze decyzji, w wysokości odpowiadającej stopie odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek OFE. Opłata dodatkowa jest naliczana od kwoty nieprzekazanej w terminie składki na OFE, za okres od następnego dnia po upływie terminu do dnia otrzymania prawidłowych dokumentów. Dodatkowej opłaty nie wymierza się, jeżeli jej wysokość nie przekroczyłaby 2 zł.

[i]Podstawa prawna:

– art. 47 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)[/link][/i]