[b]– Czy jeśli osoba fizyczna niemająca innego tytułu do ubezpieczeń wykonuje dwie umowy-zlecenia (u różnych pracodawców), to tylko z jednej podlega ubezpieczeniom społecznym? Pierwsza umowa na 30 zł miesięcznie (od tej składki społeczne), druga na 5000 zł miesięcznie (tylko składka zdrowotna). Czy tak jest prawidłowo? [/b]– pyta czytelnik .

[b]Tak[/b], osoba wykonująca kilka umów-zleceń może dokonać wyboru umowy, z której obowiązkowo będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. [b]Każda umowa podlega natomiast obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. [/b]

[srodtytul]Jest obowiązek[/srodtytul]

Każda umowa-zlecenie wywołuje obowiązek w zakresie ubezpieczeń społecznych. Dla jego ustalenia istotne jest, czy zleceniobiorca posiada jeszcze inne tytuły do przymusowych ubezpieczeń i czy zawarcie umowy nastąpiło z własnym pracodawcą bądź umowa jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy. Nie ma natomiast znaczenia okres, na jaki umowa ta została zawarta. [b] Umowa-zlecenie nie zawsze jest jedynym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.[/b] Zleceniobiorca może bowiem jednocześnie pozostawać w stosunku pracy, wykonywać drugą umowę-zlecenie czy prowadzić pozarolniczą działalność.

Występuje wówczas zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych, gdzie jednym z nich jest świadczenie usług na podstawie umowy-zlecenia. W takim wypadku trzeba sprawdzić, z którego źródła przychodu opłacać składki.

[srodtytul]Pierwsza albo według wyboru [/srodtytul]

Osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania jednocześnie kilku umów-zleceń podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu tej umowy-zlecenia, która została zawarta najwcześniej, jako pierwsza.

Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z tytułu pozostałych, wszystkich lub wybranych, umów-zleceń. Może również zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń (art. 9 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BFB4B486067E637C58FA3ABF9F0D5F04?n=1&id=333804&wid=338466]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.[/link]).

Zatem wystarczy z jednej umowy obligatoryjnie płacić składki po dokonaniu wyboru, z której. Nie ma przy tym znaczenia wysokość wynagrodzenia z danej umowy. Byłoby to ważne, gdyby zlecenie zbiegało się np. z prowadzeniem własnej firmy.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Karol wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia od 1 stycznia 2008 r. Zleceniodawca, jako płatnik składek, zgłosił pana Karola do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Ponieważ pan Karol od 1 marca 2010 r. wykonuje dodatkowo drugą umowę-zlecenie dla innej firmy, od tej daty, na swój wniosek, może być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z tytułu drugiej umowy-zlecenia lub zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń, z pierwszej umowy na drugą umowę.[/ramka]

[srodtytul]Żadnej dowolności[/srodtytul]

Umowa-zlecenie rodzi również obowiązek w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. [b]W przypadku gdy osoba ubezpieczona uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka zdrowotna opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie[/b] (art. 82 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=25E2F6FEE6CCBC822D359E8E4F143B51?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)[/link].

[wyimek]Osoba, która ma kilka tytułów do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, może odprowadzać składki od wszystkich. To jej decyzja[/wyimek]

Przy ubezpieczeniu zdrowotnym właściwie więc nie ma czego rozstrzygać. Wiadomo bowiem, że nawet przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego składkę zdrowotną trzeba płacić od każdego i nie ma tu możliwości wyboru czy dobrowolności. Zleceniobiorca wykonujący dwie umowy-zlecenia płaci więc podwójnie składkę na NFZ.