Tu jednak pojawiają się problemy z rozliczeniem składkowym takich prezentów. Gdyby w grę wchodzili „czynni” pracownicy, wszystko byłoby jasne – od takich prezentów trzeba by odprowadzić składki w pełnym wymiarze.

Urlopy macierzyńskie (a ściślej – pobieranie zasiłku macierzyńskiego) i wychowawcze przypadają wprawdzie w trakcie stosunku pracy, ale stanowią odrębne tytuły do ubezpieczeń społecznych. Zostały też do nich przypisane inne definicje przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek: dla zasiłku macierzyńskiego jest to kwota zasiłku, a dla urlopu wychowawczego – minimalne wynagrodzenie za pracę.

Dlatego należy uznać, że opisany przychód nie jest w tej sytuacji oskładkowany.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pani Joanna jest na urlopie macierzyńskim. Na gwiazdkę uzyska od pracodawcy 350 zł bonusu finansowego, który firma sfinansuje z własnych środków.

Od pieniędzy tych nie opłacamy żadnych składek.[/ramka]

Byłym pracownikom zakładu będącym teraz emerytami bądź rencistami możemy dać więcej prezentów z okazji Bożego Narodzenia, i to znacznie droższych, zatrzymując z tego tytułu ulgi składkowe.

Mogą to być świadczenia rzeczowe (w naturze) lub ekwiwalenty pieniężne w zamian za te świadczenia, przekazywane emerytom czy rencistom w związku z łączącym nas uprzednio stosunkiem pracy.

[b]Nie ma przy tym znaczenia sposób sfinansowania tych profitów: ZFŚS, fundusz socjalno-bytowy czy też środki obrotowe firmy.[/b] Ważne, że my przekazaliśmy je pracownikom albo zrobił to związek zawodowy z własnych funduszy. Nie ma przy tym znaczenia, czy beneficjent należy czy należał do tej organizacji związkowej.

Od takich prezentów były pracownik będący emerytem lub rencistą nie odprowadza żadnych składek. Nie stanowią one bowiem dla niego przychodu ze stosunku pracy.

[ramka][b]Przykład[/b]

Spółka planuje przyznanie świadczeń pieniężnych w wysokości po 700 zł osobom, które kiedyś w niej pracowały, a teraz są emerytami lub rencistami. Świadczenia te są zwolnione ze składek.[/ramka]

[ramka][b]Za imprezę nie płacimy z ZFŚS[/b]

[b]Firmy często organizują dla personelu na własny koszt wigilijną imprezę. Sponsorując ją z ZFŚS, postępują nieprawidłowo.[/b] Pomocy z ZFŚS udzielamy przecież według kryterium socjalnego.

Wigilijną imprezę powinniśmy opłacić z funduszy firmy. Jeśli się na to zdecydujemy, staniemy przed kolejną trudnością – czy taki wydatek stanowi przychód dla pracownika – uczestnika kolacji. Organy skarbowe twierdziły, że ogólną cenę należy podzielić przez liczbę biesiadników i każdemu przypisać stosowny ułamek przychodu i opodatkować.

[b]Pomorski Urząd Skarbowy w piśmie z 18 września 2006 r. (DM/415-0035/06/JU)[/b] uznał jednak, że jeśli rachunek za taką kolację opiewa na łączną odpłatność, koszt imprezy nie stanowi indywidualnego przychodu i nie jest opodatkowany.

Tym samym nie potrącamy od niego też składek. [/ramka]