Sposób postępowania zależy od woli pracodawcy. Jeżeli chce, może przekazywać gołe świadczenie, w takim wypadku składki ZUS, i podatek należy potrącić z wynagrodzenia lub innych świadczeń na rzecz pracownika. Pracodawca może także ubruttowić omawiane świadczenie, tak aby pracownik nie ponosił dodatkowych ciężarów w postaci podatku i składek ZUS.
Opłacenie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego za pracownika powoduje powstanie przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Jeżeli pracodawca poprzestanie na przyznaniu tego świadczenia, należy doliczyć jego wartość do innych przychodów z pracy i naliczyć podatek oraz składki ZUS. W praktyce oznacza to, że daniny te będzie należało pobrać z innych przychodów pracownika. Jeżeli pracodawca postanowi, że pracownik nie będzie ponosił dodatkowych ciężarów z tego tytułu, może przyznać świadczenie mieszane, częściowo pieniężne. W ten sposób pracownik uzyska dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne oraz pokrycie podatku i składek ZUS.
[i]Paweł Ziółkowski, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]