[b][i]Odpowiada Anna Sadowska - główny kontroler w dziale usług kadrowo-płacowych firmy Mazars[/i][/b]
[b]Tak.[/b] Zgodnie z art. 8 ust.6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3D0BEE18A589403E86741C526C9C7EA6?id=184677]ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link] za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.
Do celów ubezpieczeniowych wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest traktowany jak osoba prowadząca działalność gospodarczą i podlega ubezpieczeniu społecznemu według zasad obowiązujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby współpracujące z nimi podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i objęcie nim następuje na wniosek osoby zainteresowanej.
[b]A jak ustalić podstawę wymiaru składek? [/b]
Od 1 stycznia 2009 r. podstawa wymiaru składek będzie ustalana raz na rok, na okres od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Podstawą jest zadeklarowana kwota, jednak nie niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy. Kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia rocznego będzie podawana przez ministra pracy i polityki społecznej w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim.
[b]Czy taki przedsiębiorca może liczyć na jakieś zniżki w płatnościach składek?[/b]
Tak. Dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą po 24 sierpnia 2005 r. w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.
[b]Osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co wtedy jest podstawą wymiaru składek?[/b]
Stanowi ją kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Warto zaznaczyć, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Osoba prowadząca działalność gospodarczą obowiązkowo odprowadza również składkę na Fundusz Pracy.
[b]Kto finansuje składki?[/b]
Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, Fundusz Pracy osób prowadzących pozarolniczą działalność finansują w całości, z własnych środków, sami ubezpieczeni. Płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. powinien być sam wspólnik.
[b]Czy istnieje możliwość, by w imieniu wspólnika składki opłacała spółka?[/b]
Tak, ale w tym wypadku rodzi to pewne konsekwencje. M.in. kwota zapłaconej składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez spółkę w imieniu wspólnika nie może być uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu spółki, a opłacone za wspólnika składki są dla niego przychodem z kapitałów pieniężnych, od którego spółka powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy.