Osoby takie będzie zgłaszał pośredniak i opłacał za nich składkę zdrowotną. Zmiana ta wynika z art. 1 pkt 35 lit. b [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=238178]noweli z 24 sierpnia 2007 r. do kilku ustaw, w tym o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2007 r. nr 166, poz. 1172)[/link].
Dziś jeszcze ubezpieczony, który podlega obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniu zdrowotnemu, ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny, czyli:
- dziecko własne, małżonka, przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, przyjęte w ramach rodziny zastępczej; do ukończenia przez nie 18 lat, jeżeli kształci się dalej do ukończenia 26 lat, a gdy ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne równorzędne – bez ograniczenia wieku;
- wstępnych pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.
Chodzi, oczywiście, o najbliższych, którzy nie mają swojego tytułu do ubezpieczeń. Gdy mąż pracuje na podstawie umowy o pracę, a żona prowadzi działalność gospodarczą, mąż nie zgłasza żony do ubezpieczenia zdrowotnego, a żona męża, gdyż każde z nich ma swój tytuł do ubezpieczenia. Do 31 grudnia 2008 r. współmałżonek, który jest osobą:
- bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy,
- pobierającą stypendium w trakcie stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, gdzie została skierowana przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy,
nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tych tytułów, lecz zgłasza go do niego jako współmałżonek. Tak się postępowało, gdy mąż pracował, a żona straciła posadę i zarejestrowała się w pośredniaku. Wówczas urząd nie zgłaszał jej do ubezpieczenia zdrowotnego, robił to mąż za pośrednictwem swojego pracodawcy, składając do ZUS druk ZUS ZCNA. Koniec z tym od 1 stycznia. W takiej sytuacji kobietę będzie zgłaszał pośredniak.