[b]Tak.[/b] Po dokonaniu rejestracji, a przed otrzymaniem numeru w rejestrze PFRON, wolno wysyłać wnioski bez numeru PFRON w obowiązującym terminie. Wnioski w takim układzie należy wysłać w formie papierowej.

[b]Do końca roku chcę przekazywać stare dokumenty. Co należy wpisać w poz. 13 druku INF-U-G?[/b]

To pozycja, która mówi o okresie prowadzenia działalności gospodarczej. Należy w niej wpisać liczbę dni prowadzenia działalności gospodarczej w miesiącu, za który ubiegamy się o refundację składek. Jeśli przedsiębiorczy rencista wykonywał działalność ciągle od 1 do 30 listopada, podajemy tam 30, a gdy od 15 do 30 listopada – 16.

[b]Też do końca roku pozostanę przy dotychczasowych drukach. Co mam wpisywać w poz. 14 – 17 formularza INF-U-G?[/b]

To pozycja, która mówi o liczbie dni – należy wpisać liczbę dni posiadania stopnia niepełnosprawności w okresie prowadzenia działalności gospodarczej w danym miesiącu. Dla przykładu: niepełnosprawny biznesmen, który przez cały grudzień br. zachowa stopień niepełnosprawności, zaznacza tu 31 w polu oznaczającym dany stopień (poz. 15 – 17) oraz w polu ogółem (poz. 14). Gdy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będzie ważne od 10 grudnia, podaje 22 (okres od 10 do 31 grudnia) – również w polu oznaczającym dany stopień (poz. 15 – 17) oraz w polu ogółem (poz. 14). Jeżeli działalność gospodarczą zacznie 10 grudnia, a orzeczenie o niepełnosprawności dostanie od 21 grudnia, wpisuje 12 (okres od 21 do 31 stycznia) w pole oznaczające dany stopień (poz. 15 – 17) oraz w polu ogółem (poz. 14).

[i]Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]