[b]Tak[/b]. Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej pracodawcy zagraniczni z państw członkowskich UE mają obowiązek zgłaszać do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych osoby wykonujące na ich rzecz pracę w Polsce.

Obowiązek ten istnieje nawet wtedy, gdy nie posiadają oni w Polsce ani siedziby, ani przedstawicielstwa. W związku z tym [b]niemiecki pracodawca ma takie same obowiązki z zakresu ubezpieczeń społecznych, jak przedsiębiorstwa mające siedziby w Polsce.[/b] Pracodawcy zagraniczni z państw członkowskich Unii będący w Polsce płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne, niemający w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa, są obsługiwani wyłącznie przez I Oddział ZUS w Warszawie.

Niemiecki pracodawca powinien zgłosić się jako płatnik składek (na druku ZUS ZPA, jeżeli jest osobą prawną, lub ZUS ZFA, jeżeli jest osobą fizyczną). By tego dokonać, musi mieć nadany NIP. O nadanie tego numeru występuje do II Urzędu Skarbowego w Warszawie. Zgłoszenia płatnika należy dokonać w ciągu siedmiu dni od daty zatrudnienia pierwszej obejmowanej ubezpieczeniem osoby. Następnie firma ta powinna zgłosić pana do ubezpieczeń w ciągu siedmiu dni od nawiązania stosunku pracy oraz co miesiąc rozliczać i opłacać do ZUS należne składki na ubezpieczenia społeczne.

[b]Możliwe jest również inne rozwiązanie – czytelnik wykonywałby obowiązki płatnika w Polsce zamiast tej firmy.[/b] Pozwala na to art. 109 [b]rozporządzenia (EWG) Rady nr 574/72 z 21 marca 1972 r. (DzU WE L 74 z 27 marca 1972 r. ze zm.)[/b]. Zgodnie z tym przepisem pracodawca niemający siedziby w państwie członkowskim, gdzie jest zatrudniony pracownik, może się z nim umówić, by sam pełnił rolę płatnika składek. By tego dokonać, strony powinny zawrzeć odpowiednią umowę. Nie jest natomiast konieczne w tej sytuacji, by pracodawca starał się o NIP. Gdy ubezpieczony przejmuje obowiązki płatnika, w drukach zgłoszeniowych w bloku II „dane identyfikacyjne płatnika składek” zamiast danych płatnika (w tym NIP) podaje swoje dane. Zgłaszając się do ubezpieczeń, czytelnik powinien okazać w ZUS kopię zawartej z pracodawcą umowy o przejęciu na siebie obowiązków płatnika.