Zajęcie wierzytelności nie zwalania dłużnika z odpowiedzialności. Mimo że np. mając problem z wyegzekwowaniem swoich zobowiązań, wskaże organowi wierzytelności, które mogą być zajęte, organ może obok zajęcia wierzytelności wejść także na rachunek bankowy płatnika.

Egzekucja z innych wierzytelności pieniężnych następuje poprzez ich zajęcie. W tym celu organ przesyła dłużnikowi zobowiązanego zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego i jednocześnie wzywa dłużnika, aby należnej kwoty nie uiszczał bez zgody organu zobowiązanemu. Ma ją wpłacić właściwemu organowi. W wezwaniu organ wskazuje należność pieniężną, odsetki za niezapłacone należności i koszty egzekucyjne. Ponadto wzywa go do złożenia oświadczenia, czy uznaje zajętą wierzytelność, czy przekaże organowi z zajętej wierzytelności kwoty na pokrycie należności lub z jakiego powodu odmawia tego przekazania oraz czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się albo toczyła się sprawa o zajętą wierzytelność. Oświadczenie to należy złożyć w ciągu siedmiu dni od doręczenia zawiadomienia o zajęciu.

Ponadto organ egzekucyjny zawiadamia zobowiązanego o zajęciu jego wierzytelności pieniężnej oraz poucza go, że nie wolno mu odebrać zajętej sumy ani rozporządzać nią, a także ustanowionym na niej zabezpieczeniem.Do zajęcia wierzytelności dochodzi w momencie doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o zajęciu, natomiast zajęcie wierzytelności z tytułu dostaw, robót i usług rozciąga się na wierzytelności, które powstaną po dokonaniu zajęcia. Jeżeli zajęta wierzytelność jest zabezpieczona wpisem w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów, organ egzekucyjny przesyła do sądu wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o zajęciu wierzytelności lub o złożenie tego wniosku do zbioru dokumentów z odpisem tytułu wykonawczego.