Świadczymy usługi dostępu do Internetu. Pracowników wynagradzamy w stałej wysokości i dodatkowo otrzymują premię uzależnioną od umów zawartych z klientami. Premia to określony odsetek wpłacanego przez klienta abonamentu i rozliczamy ją kwartalnie. Czy premia wypłacana za okres, kiedy pracownik chorował, stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Czy w okresie niezdolności do pracy ten składnik wynagrodzenia należy wyłączyć z podstawy wymiaru w myśl § 2 pkt 24 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek?
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód otrzymywany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem wynagrodzenia za czas choroby, zasiłków oraz przychodów wyłączonych według rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.). Tak stanowi art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 24 tego rozporządzenia z podstawy wymiaru składek wyłączone są składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo, gdy pobiera wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagrodzeniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.
U czytelnika pracownicy otrzymują premię, którą pracodawca nalicza jako odpowiedni procent od abonamentu wpłaconego przez klientów w miesiącu na podstawie umów zawartych przez przedstawiciela w okresie, gdy pozostaje on w stosunku pracy. Stąd wypłacana premia w czasie niezdolności do pracy podwładnego przysługuje za okres, w którym praca była wykonywana i jest bezpośrednio związana z wykonywaniem obowiązków wynikających z umowy o pracę, a nie za okres choroby. Dlatego taka premia w całości stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W tym wypadku nie stosuje się § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia.