Firma opłaca za pracowników składki na ubezpieczenie komercyjne. Wartość opłacanej składki jest co miesiąc doliczana do wynagrodzenia pracownika i od łącznej podstawy naliczamy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Prawo do tego dodatkowego ubezpieczenia zachowują też pracownicy w okresie, kiedy korzystają z urlopu wychowawczego. Czy od składki opłacanej za okres, kiedy pracownik przebywa na wychowawczym, firma powinna naliczać składki na ubezpieczenia społeczne?

W związku z zawartą umową ubezpieczenia na życie na rzecz pracownika szef ponosi koszty związane z opłacaniem składki ubezpieczeniowej. Składki opłaca również za pracowników, gdy korzystają z urlopów wychowawczych. W okresie przebywania na urlopie wychowawczym pracownik podlega z tego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innych tytułów do ubezpieczeń.

Tak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.).

Przebywanie na urlopie wychowawczym to odrębny tytuł do podlegania ubezpieczeniom od umowy o pracę. W tym czasie pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym ze stosunku pracy (z którego nabył prawo do urlopu), a okres tego urlopu stanowi przerwę w ubezpieczeniu pracowniczym.

Zgodnie z art. 18 ust. 5a ustawy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przebywających na urlopach wychowawczych stanowi kwota świadczenia pielęgnacyjnego. W związku z tym składki na ubezpieczenia społeczne za przebywających na urlopach wychowawczych opłacane są wyłącznie od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, z wyjątkiem przychodów ze stosunku pracy należnych za wcześniejszy okres świadczenia pracy (np. zaległe wynagrodzenie, premie, nagrody roczne itp.) wypłacanych w okresie urlopu wychowawczego. W tym wypadku te przychody stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ze stosunku pracy, gdyż są one należne za okres wykonywania pracy. Natomiast składka ubezpieczenia na życie opłacana przez szefa za czas urlopu wychowawczego (a więc okresu nieświadczenia pracy) nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ze stosunku pracy.