Prezydent podpisał ustawę odsuwającą obowiązek stosowania podpisu elektronicznego przez płatników składek rozliczających się przez Internet.

Zmiana ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne z 13 czerwca 2008 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 127, poz. 817.

Stosowanie bezpiecznych certyfikatów w elektronicznych rozliczeniach z ZUS stanie się obowiązkowe dla wszystkich zatrudniających powyżej pięciu osób dopiero 21 lipca 2009 r., czyli o rok później. Wydane darmowe certyfikaty będą wygasać sukcesywnie – z upływem rocznego terminu od ich wystawienia. Od 21 lipca ZUS nie będzie jednak wydawał nowych. Do tego czasu można odnowić certyfikat, którego termin ważności klucza jest krótszy.

Nowi płatnicy, którzy zgłoszą się przed tym dniem, również otrzymają certyfikaty z rocznym terminem ważności. ZUS nie odnawia natomiast certyfikatów, których termin ważności upłynie później niż do 20 lipca. Jeśli płatnik zgubi taki właśnie certyfikat, to ZUS anuluje go i wyda duplikat z nowymi kluczami, ale z datą ważności poprzedniego.

Płatnicy, których darmowe certyfikaty wygasają po 21 lipca, powinni kupić bezpieczny podpis elektroniczny w jednej z trzech firm: Certum, Sigillum, KIR

. Koszt to kilkaset złotych, jeżeli nie będzie też potrzebny nowszy komputer i oprogramowanie.

Jeśli płatnik elektroniczne rozliczenia z ZUS zleca biuru rachunkowemu, to właśnie ono musi posługiwać się kwalifikowanym certyfikatem. Nie zmienia się zasada, że bezpieczny podpis przypisywany jest do osoby, a nie do firmy.