Jakich pracowników uwzględniamy, ustalając liczbę ubezpieczonych na potrzeby informacji ZUS IWA? Czy wliczamy przebywających cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim, czyli pobierających za ten czas wynagrodzenie z zakładu lub zasiłek chorobowy?

W limicie tym uwzględniamy wyłącznie ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali chociaż przez jeden dzień ubezpieczeniu wypadkowemu. Wynika tak z art. 28 ust. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.). Osoba przebywająca przez cały miesiąc na zasiłku chorobowym lub pobierająca wynagrodzenie chorobowe w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, ale okres ten stanowi przerwę w opłacaniu składek. W polu 01 bloku III informacji ZUS IWA podajemy liczbę ubezpieczonych ustaloną jako iloraz sumy osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy roku kalendarzowego, za który składamy ten dokument, przez liczbę miesięcy. Informację za dany rok muszą wyłącznie złożyć osoby zgłoszone nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek wypadkowych od 1 stycznia do 31 grudnia roku, którego ona dotyczy. Sumę ubezpieczonych zawsze dzielimy przez 12. Uwzględniamy bowiem wszystkie miesiące, w których co najmniej jedna osoba była objęta ubezpieczeniem wypadkowym.

Ustalając liczbę ubezpieczonych, pomijamy osoby:

- podlegające ubezpieczeniom społecznym, ale nie wypadkowemu, np. zleceniobiorców wykonujących pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez płatnika,

- przebywające cały miesiąc na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, zasiłku macierzyńskim lub w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej,

- za które za dany miesiąc są rozliczane składki lub wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych (tj. w miesiącu, za który składamy imienny raport za daną osobę, nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu ani przez jeden dzień).