Szkodliwość nie jest kryterium kwalifikowania pracy w szczególnych warunkach lub charakterze. Praca w warunkach oddziaływania szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych czynników środowiska pracy to zupełnie inna kategoria.
W pewnym zakresie prace szkodliwe i w szczególnych warunkach się pokrywają. Być może tak jest w wypadku czytelnika. Jednak nie wszystkie prace w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych są uznawane za prace w szczególnych warunkach (np. w narażeniu na czynniki chemiczne).
W wypadku czynników szkodliwych zakłada się bowiem, że pracodawca ma możliwość ich wyeliminowania, np. przy zastosowaniu różnych środków ochrony pracy (np. dać słuchawki dla ochrony przed hałasem).
Natomiast gdy mamy do czynienia z pracą w szczególnych warunkach, to znaczy, że nie ma rozwiązań, które doprowadziłyby te warunki do bezpiecznych.
Obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych istnieje tylko co do pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub charakterze. Jeśli zatem dana osoba takiej pracy nie wykonuje, to pracodawca tej składki za nią nie opłaca.
[i]Podstawa prawna:
– art. 35 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294728]ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656)[/link].[/i]