[b]– Od 2005 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 marca 2010 r. zamierzam ją zawiesić, jednak chcę płacić dobrowolnie składki emerytalną i rentowe. Czy ich stawki oblicza się w takiej sytuacji od podstawy minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1317 zł), czy od podstawy, którą miałam podczas prowadzenia działalności? [/b]– pyta czytelniczka.

Jeśli czytelniczka prowadzi działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i złoży wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, składki na te ubezpieczenia będzie zobowiązana opłacać od podstawy nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, tj. 1887,60 zł. Od kwoty 395,10 zł może je naliczać, jeśli korzysta z preferencyjnych zasad oskładkowania.

[srodtytul]Mogą być przerwy [/srodtytul]

Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. Tak wynika z art. 13 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.[/link], dalej ustawa systemowa).

Z tego okresu wyłącza się jednak czas, na który działalność została zawieszona na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C85086C179AB7D978B97748BBB0C31FB?id=236773]ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link].

Zawieszenie powoduje zatem, że przedsiębiorca nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z działalności. W tym okresie może natomiast opłacać za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nie ma natomiast prawa odprowadzać składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe.

[srodtytul]Według dotychczasowej wartości [/srodtytul]

Stosownie do art. 36a ust. 1 ustawy systemowej ubezpieczenie emerytalne i rentowe w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności jest dobrowolne. Powołany przepis dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Oznacza to, że w okresie zawieszenia taki przedsiębiorca powinien opłacać za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy, jaka go obowiązuje, gdy faktycznie prowadzi firmę. W takim razie od:

- 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia limitu rocznego podstawy składek na dany rok kalendarzowy,

- 30 proc. minimalnego wynagrodzenia – w przypadku gdy osoba prowadząca działalność w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała innej pozarolniczej działalności i w ramach aktualnie prowadzonej działalności nie wykonuje usług na rzecz byłego pracodawcy, które wcześniej realizowała na podstawie stosunku pracy; składki od preferencyjnej podstawy mogą być opłacane przez 24 miesiące, do tego okresu wlicza się również czas zawieszenia działalności.

[srodtytul]Termin według wyboru[/srodtytul]

Do dobrowolnych ubezpieczeń osoba prowadząca działalność gospodarczą może przystąpić w wybranym przez siebie terminie.

Zgłoszenia dokonuje, składając druk ZUS ZUA z kodem 19 00 xx. Natomiast należne za siebie składki wykazuje w składanej deklaracji ZUS DRA.

[srodtytul]Koniec w różnych datach[/srodtytul]

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustają:

- od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony,

- od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie należnej składki.

W uzasadnionych przypadkach ZUS na wniosek ubezpieczonego może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie.

Wobec tego przedsiębiorca, który zdecyduje się na kontynuowanie ubezpieczeń, może z nich zrezygnować tylko na bieżąco.

Musi również pamiętać o terminowym opłacaniu składek. Niewykonanie tego obowiązku powoduje bowiem na mocy ustawy systemowej ustanie ubezpieczeń.

[ramka][b]Również inni biznesmeni[/b]

Pozostali przedsiębiorcy, tj. wspólnicy spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., którzy zawieszą działanie spółki, też mają prawo złożyć wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych na podstawie art. 10 ustawy systemowej. Jeśli się na to zdecydują, będą opłacać składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż minimalne wynagrodzenie.[/ramka]