[b]W rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=451D9AEFAFFBE61FCF50CB5AD4717D44?id=294728]ustawy o emeryturach pomostowych[/link] za pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze uważa się zatrudnionego wykonującego po 31 grudnia 2008 r. w pełnym wymiarze czasu (nie ma słowa „stale”) prace wymienione w załączniku nr 1 lub 2.
Czy jeżeli zainteresowany przez 11 dni wykonuje prace z tego wykazu, a przez pozostałe dni inne, to składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych trzeba płacić tylko za tych 11 dni?[/b]
W ustawie o emeryturach pomostowych zrezygnowano z wymogu, aby praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze była wykonywana stale. Zasadniczym kryterium jest w tym wypadku to, by była ona wykonywana jako podstawowy obowiązek pracownika. Oznacza to, że dana osoba została zatrudniona do takiej właśnie pracy, choć czasem, w zależności od potrzeb, może być kierowana również do innych zadań. Nie będzie miała takiego charakteru natomiast praca wykonywana sporadycznie, obok powierzonych podstawowych obowiązków.
Zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy obowiązek opłacania składek na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez zainteresowanego prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania ich wykonywania. Za ten czas należy uznawać okres od dnia zatrudnienia pracownika na stanowisku, na którym wykonywana jest praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku.
[i]Na pytania związane ze składkami na Fundusz Emerytur Pomostowych za styczeń odpowiadają:
- Barbara Krzyśków, z Zakładu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy CIOP-PIB
- Wiktor Zawieska, zastępca dyrektora CIOP-PIB ds. techniki i wdrożeń
- Bernard Jaroszewicz, naczelnik Wydziału Składek w Departamencie Ubezpieczeń i Składek Centrali ZUS [/i]