[b]Mam pytanie dotyczącej zamknięcia działalności gospodarczej. Jeżeli moja działalność była prowadzona przez sześć miesięcy i teraz chciałbym ją wznowić lub otworzyć nową, czy nadal obejmują mnie ulgi w składkach ZUS?[/b] - pyta czytelnik

[b]Tak, ale tylko w dwóch wypadkach[/b]:

- jeśli czytelnik zawiesił wcześniej działalność i teraz chce ją wznowić, a od momentu zarejestrowania firmy nie upłynęły jeszcze 24 miesiące,

- jeżeli przed zamknięciem jednej firmy czytelnik otworzy następną i dopiero wtedy zlikwiduje pierwszą z nich.

[srodtytul]Kto ma prawo do ulgi w ZUS?[/srodtytul]

Prawo do korzystania z możliwości opłacania minimalnych składek ZUS (tzw. mały ZUS) przysługuje osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=236773]przepisów o działalności gospodarczej[/link] lub innych przepisów szczególnych, które:

- rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej nie wcześniej niż 25 sierpnia 2005 r.,

- nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,

- nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tych osób w 2010 r. stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż [b]395,10 zł[/b] (30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2010 r.).

Ulgowe składki przysługują przez 24 miesiące. Po tym terminie trzeba już je płacić w pełnej wysokości.

[srodtytul]Definitywne zakończenie działalności[/srodtytul]

Jeśli przedsiębiorca zakończy działalność przed upływem wspomnianych 24 miesięcy, to tym samym straci możliwość opłacania niższych składek. Aby ponownie skorzystać z ulgi musiałby, w świetle obowiązujących przepisów, odczekać 5 lat od dnia zakończenia poprzedniej działalności.

[srodtytul]Zawieszenie i wznowienie działalności[/srodtytul]

Dlatego lepiej jest nie kończyć działalności, tylko ją zawiesić. Wprawdzie w czasie zawieszenia wspomniany 24-miesięczny termin, przez który przysługuje prawo do ulgi w ZUS, nadal biegnie, ale jeśli przed jego upływem przedsiębiorca wznowi działalność, nadal ma prawo do niższych składek.

[ramka][b]Przykład[/b]

Przedsiębiorca założył firmę we wrześniu 2008 r. W czerwcu roku następnego podjął decyzję o zawieszeniu działalności do końca grudnia 2009 r. i wznowił ją od 1 stycznia 2010 r. Ponieważ działalność nie została formalnie zamknięta, przedsiębiorca ma prawo płacić minimalne składki do końca sierpnia 2010 r. Dopiero po tym terminie będzie musiał płacić składki na ubezpieczenie w pełnej wysokości.[/ramka]

[srodtytul]Kilka działalności jednocześnie[/srodtytul]

Jest jeszcze jeden sposób na opłacanie niższych składek - tak będzie, jeżeli przed zamknięciem jednej firmy przedsiębiorca otworzy następną (albo przystąpi do już działającej spółki osobowej) i dopiero wtedy zlikwiduje pierwszą z nich. Ważne, by tytuł do ubezpieczeń społecznych był ten sam - pozarolnicza działalność gospodarcza.

W tym wypadku trzeba tylko wziąć pod uwagę, że przez cały okres prowadzenia równolegle dwóch firm, może być konieczność opłacania podwójnej składki zdrowotnej. Wszystko zależy od tego, w jakiej formie przedsiębiorca będzie prowadzić obie firmy.

Jeśli oba biznesy będzie realizował indywidualnie, bez wspólników, to będzie płacić tylko jedną składkę zdrowotną. Ale jeśli jeden, ten wcześniejszy, jest wykonywany indywidualnie, a drugi - w formie spółki (lub odwrotnie), to przez czas równoległego ich prowadzenia, przedsiębiorca będzie musiał płacić podwójną składkę zdrowotną.

Pamiętać też należy, że ulga przysługuje tylko przez 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności i nie ulega przedłużeniu w związku z otwarciem kolejnej firmy.