Aktualizacja: 03.11.2024 08:33 Publikacja: 27.12.2021 18:20
Pracodawcy muszą płacić za okres zwolnień lekarskich pracowników, ich zwolnień na dzieci, a nawet za mniejszą wydajność chorych przychodzących do pracy
Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski
Zakład sprawdził, czy była podstawa do wystawienia niemal 84 tys. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy i uznał, że w przypadku 3708 osób takiej podstawy nie było - informuje superbiz.se.pl. Po stwierdzeniu, że osoby te są zdolne do pracy, ZUS wydał im decyzje o braku prawa do zasiłków chorobowych na kwotę 1 mln 865 tys. zł.
Na czym polega taka kontrola? Lekarz orzecznik ZUS bada bezpośrednio osobę przebywającą na zwolnieniu lekarskim sprawdzając, czy nadal jest chora. Może to także orzec na podstawie dokumentacji medycznej. Następnie stwierdza, czy lekarz wystawiający zwolnienie prawidłowo ocenił stan pacjenta i wystawił zaświadczenie o niezdolności do pracy.
Osoby prowadzące firmę przez miesiąc w roku nie będą płacić składek do ZUS. Wniosek o ulgę mogą w tym roku złożyć jednak tylko w listopadzie.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność między 2 kwietnia, a 1 maja 2024 r. i korzystają z ulgi na start mogą załapać się na wakacje składowe. Muszą tylko zrezygnować z tej ulgi przed 1 listopada 2024 r.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorca nie będzie wykazywał przychodów i kosztów ze sprzedaży środków trwałych.
Zwolnienie ze składek ma kilka warunków, należy je wszystkie sprawdzić, do ZUS trzeba będzie też wysłać dodatkowe formularze. To dużo pracy – twierdzą księgowi i chcą osobnej opłaty.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych specjalnie dla "Rzeczpospolitej" odpowiada na najbardziej nurtujące przedsiębiorców pytania, które dotyczą wchodzących od listopada przepisów.
Tempo, w jakim firmy w Polsce wdrażają narzędzia sztucznej inteligencji, jest najwyższe w całej Europie. Co z tego, skoro tylko co piąty pracownik używa takich systemów. Problemem są brak kompetencji i strach przed utratą pracy.
Oszczędności pozwalające przeżyć pół roku dają poczucie bezpieczeństwa połowie osób z takim kapitałem. Dysponuje nim niespełna 20 proc. dorosłych.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Spółka Beko Europe porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie warunków zwolnienia niemal 2 tys. osób w związku z zamknięciem dwóch fabryk w Polsce.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia w wysokości zaproponowanej przez rząd będzie mieć negatywne konsekwencje dla firm. Tak uważa 77 proc. prawników.
Zwłoka w weryfikacji struktury wynagrodzeń i dokonaniu wartościowania stanowisk pracy może się odwrócić przeciwko pracodawcy.
Przedsiębiorca, który nie prześle wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień w listopadzie, w tym roku nie skorzysta już z ulgi. Kto ma prawo złożyć wniosek o wakacje składkowe? Jakie dane w nim podać i jak go wysłać?
Już teraz pracodawcy powinni prześwietlać swoją politykę płacową. Kiedy firmowe zapisy dotyczące wynagrodzeń uznać za dyskryminujące? Jak je zmienić i ile to będzie kosztować? Co grozi pracodawcy za nieprzestrzeganie dyrektywy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas