Aktualizacja: 01.03.2022 09:32 Publikacja: 01.03.2022 05:18
Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz
Na ostatnim posiedzeniu zespołu roboczego ds. emerytur pomostowych związkowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele rządu wysłuchali postulatów środowiska kuratorów sądowych o objęcie tej grupy zawodowej prawem do emerytury pomostowej za pracę w szczególnym charakterze.
– Wykonany na nasze zamówienie raport Centralnego Instytutu Ochrony Pracy potwierdza, że kuratorzy podlegają ogromnemu stresowi w związku z wykonywaną pracą – tłumaczyła Aleksandra Szewera-Nalewajek, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych. – Podejmowane przez nas czynności zawodowe nierzadko mają bardzo dramatyczny przebieg, związany przykładowo z wykonaniem orzeczeń sądów dotyczących władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Zdarzało się, że osoby, których dotyczyły te orzeczenia, popełniały samobójstwa rozszerzone, odbierając życie dzieciom i sobie. Kuratorzy muszą później radzić sobie z takimi sprawami samodzielnie. Dlatego wielu jest na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, urlopach na poratowanie zdrowia, czy finansuje z własnej kieszeni wsparcie psychologiczne. Dlatego postulujemy objęcie nas systemem emerytur pomostowych, jako zawodu wykonywanego w szczególnym charakterze. Zwróciliśmy się o zmiany do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Prosimy także partnerów społecznych o wsparcie i rekomendację takich zmian.
Korzyść polegająca na oddaniu pracownikom w użytkowanie rowerów elektrycznych podlega wliczaniu do podstawy wymiaru składek.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Osoby prowadzące firmę przez miesiąc w roku nie będą płacić składek do ZUS. Wniosek o ulgę mogą w tym roku złożyć jednak tylko w listopadzie.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność między 2 kwietnia, a 1 maja 2024 r. i korzystają z ulgi na start mogą załapać się na wakacje składowe. Muszą tylko zrezygnować z tej ulgi przed 1 listopada 2024 r.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorca nie będzie wykazywał przychodów i kosztów ze sprzedaży środków trwałych.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Do 19 proc. skurczyła się w maju różnica między medianą wynagrodzeń a średnią płacą w gospodarce narodowej. I była najmniejsza od stycznia tego roku.
Zawiadamiając pracownika o zwolnieniu dyscyplinarnym SMS-em łatwo popełnić błąd, co potem może oznaczać przegraną pracodawcy w sądzie.
Kontrole firm zatrudniających pracowników w formie zdalnej wykazały, że nie radzą sobie one z jej prawidłowym wdrożeniem.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Rząd przygotowuje projekt ustawy, rozwiązującej problem niekorzystnie obliczonych świadczeń dla emerytów oraz rencistów rodzinnych, którzy przeszli na emeryturę/rentę w czerwcu, w latach 2009-2019.
4 listopada w Wielkiej Brytanii ruszyła druga edycja pilotażowego programu czterodniowego tygodnia pracy. Bierze w niej udział 17 firm, a w nich ponad 1000 pracowników. Projekt wspierają brytyjscy naukowcy.
Rząd planuje dopuścić możliwość przebywania na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i pracy w tym samym czasie w innym miejscu.
Na aplikację adwokacką dostałam się dopiero za trzecim podejściem. We współczesnym świecie nie mówimy o niepowodzeniach. Tymczasem to one są trampoliną do sukcesów – mówi Joanna Affre, adwokatka, liderka kancelarii Affre i Wspólnicy, dwukrotnie nagrodzonej w Rankingu Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej".
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas