Emeryt, rencista, zasiłkobiorca również mają swój profil PUE, ale obecnie niewiele jest dostępnych funkcjonalności. Można ustalić dane dotyczące zrealizowanych świadczeń, w tym zasiłków wypłaconych przez ZUS (te wypłacone przez zakład pracy obejrzymy w profilu Ubezpieczonego). Można też zamówić sobie termin wizyty w ZUS, a w przyszłości złożyć różne wnioski dotyczące wypłacanych świadczeń.

Informacja o przyznanych i wypłacanych emeryturach i rentach jest dostępna dla tych klientów, którym świadczenia przyznano po 31 grudnia 2008 r. Pozostali nie zobaczą na razie swoich danych na portalu.

W przyszłości świadczeniobiorcy będą mogli zawiadamiać ZUS drogą elektroniczną o zmianie danych adresowych, nazwiska, imienia, czy numeru rachunku bankowego.

Wszystko na tacy

W nowym portalu, w panelu Ubezpieczonego, znajdzie on swoje dane identyfikacyjno-ewidencyjne, także adresowe, które przekazał płatnik.

Docelowo osoby, które nie mają aktualnego płatnika składek, będą mogły za pośrednictwem PUE złożyć do ZUS wniosek o zmianę danych. Obecnie nie jest to możliwe. Ubezpieczeni, którzy mają płatnika składek, do niego powinni zgłaszać takie informacje. Ten powinien je zmienić lub skorygować.

Na portalu można też prześledzić informacje dotyczące rodzajów ubezpieczeń, do  których została zgłoszona osoba, danych płatnika dokonującego zgłoszenia oraz informacji o rodzaju i okresie świadczenia/przerwy w opłacaniu składek i kwocie wypłaconych świadczeń – z ostatnich 12 miesięcy.

Zasada dostępności „od ręki” informacji z tego okresu dotyczy większości danych wykazywanych w imiennych raportach miesięcznych. Ale zawsze można zamówić dane archiwalne i otrzymać je po kilku dniach.

W panelu Ubezpieczonego znajduje się również wiele informacji dotyczących prze- biegu historii ubezpieczeniowej danej osoby. Chodzi m.in. o:

- podstawy wymiaru składek społecznych i zdrowotnej,

- przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych,

- kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe i ich rodzaju (należna czy opłacona).

Nie tylko składki pod lupą

Można też obejrzeć własne subkonto. ZUS prowadzi je od 1 maja 2011 r. Zapisuje tam część składki, którą uprzednio odprowadzał do OFE. Ubezpieczony może też przeanalizować informacje na temat swojej ostatniej przynależności do OFE, a także składek przekazanych i zwróconych na jego indywidualny rachunek za ostatnie 12 miesięcy. Dostępne są też szczegółowe informacje na temat kapitału początkowego i stanu konta po ostatniej waloryzacji.

Użytkownik może też przeglądać informacje na temat ubezpieczenia zdrowotnego – m.in. przynależności do  konkretnego oddziału NFZ i o zgłoszonych do ubezpieczenia członkach rodziny.

Na koncie może również sprawdzić informacje dotyczące okresu pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Znajdzie też roczne informacje o stanie konta ubezpieczonego w  ZUS za poszczególne lata, które zostały do niego wysłane za ostatnie pięć lat kalendarzowych. O wcześniejsze może wysłać do ZUS wniosek.

Sprawdź przyszłą emeryturę

Ubezpieczony może też skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który wylicza świadczenie nie tylko według nowych zasad, ale i według dotychczasowych reguł, a także nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Takie same kalkulatory zamieszczone są na stronie ZUS (serwis Moja emerytura), ale w portalu podpowiadają się dane z innych zakładek i nie trzeba samemu wprowadzać wszystkich informacji. -