[b]– Pracownikowi został udzielony urlop bezpłatny na wykonywanie pracy u innego pracodawcy na okres jednego roku, na podstawie art. 174[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]. W tym czasie jest zgłoszony do ubezpieczeń jako pracownik przez tamtą firmę. W czerwcu, gdy urlop jeszcze będzie trwał, zostanie zatrudniony u nas na dwa miesiące na umowę-zlecenia. Czy w okresie trwania tego kontraktu mamy traktować go jako własnego pracownika? [/b]– pyta czytelnik.

[b]Nie.[/b] Czytelnik powinien go traktować jak zleceniobiorcę.

[srodtytul]To nie pracownik…[/srodtytul]

Okres urlopu bezpłatnego stanowi przerwę w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu stosunku pracy. Osoba korzystającego z tego rodzaju urlopu nie jest uważana za pracownika na gruncie przepisów ustaw:

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]z 13 października 1998 r.o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.[/link], dalej ustawa systemowa),

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4DCE89AAC4EE408EFB2413DE552BB657?id=282315]z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.[/link], dalej ustawa zdrowotna).

W konsekwencji do pracownika, który w okresie urlopu bezpłatnego wykonuje pracę na podstawie zawartej z własnym z własnym pracodawcą umowy-zlecenia, nie stosuje się art. 8 ust. 2a ustawy systemowej.

Przepis ten przewiduje, że za pracownika – dla celów ubezpieczeń społecznych – uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

[srodtytul]…lecz zleceniobiorca[/srodtytul]

Wobec tego [b]osobę wykonującą zlecenie w okresie urlopu bezpłatnego należy uznać za zleceniobiorcę.

Jeśli w czasie tego urlopu jest ona zatrudniona w innej firmie w ramach stosunku pracy i otrzymuje tam wynagrodzenie równe co najmniej minimalnemu (aktualnie 1317 zł), z umowy-zlecenia podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne.[/b]

Gdy nie będzie chciała przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, powinna zostać zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA z kodem 04 11 xx.

Jeżeli wynagrodzenie z umowy o pracę, jakie otrzymuje u drugiego pracodawcy, jest niższe od minimalnego, powinna zostać zgłoszona ze zlecenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA.

Należne składki z umowy zlecenia powinny być wykazywane w raporcie

- ZUS RCA – gdy zleceniobiorca podlegałby ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu lub

- ZUS RZA – gdy ze zlecenia podlegałby wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Po zakończeniu wykonywania umowy-zlecenia płatnik składek powinien złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń, do których został zgłoszony.

[ramka][b]Przerwa w formularzach[/b]

Pracodawca, który udzielił pracownikowi urlopu bezpłatnego, składa za niego za każdy miesiąca urlopu raport ZUS RSA. Wykazuje w nim okres przerwy (np. w raporcie za maj 01.05.2010 – 31.05.2010) i kod świadczenia przerwy 111 (urlop bezpłatny).

Nie przestaje wykonywać tych czynności, jeśli podczas trwającego urlopu zawrze z tym pracownikiem umowę-zlecenie.[/ramka]