1 kwietnia rozpoczął się kolejny okres składkowy dla płacących na ubezpieczenie wypadkowe. I tego dnia weszło w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=785EE5CE826B3B75400AB43F963DA3B4?id=346432]rozporządzenie z 26 marca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (DzU nr 50, poz. 304)[/link].
Na tej podstawie niektórzy płatnicy wyznaczą właściwą składkę dla siebie sami, a dla innych ustali ją ZUS (dla tych, którzy musieli składać ZUS IWA za trzy ostatnie lata).
Zgodnie z nowym załącznikiem nr 2 do rozporządzenia płatnicy zostali podzieleni na 64 grupy działalności. Do końca ubiegłego roku było ich tylko 29. Ta zmiana wiąże się głównie z tym, że od tego roku firmy posługują się tylko nowym kodem PKD.
Niektóre grupy zostały podzielone na węższe, co dotyczy głównie sektora usługowego. Na przykład stopa procentowa dla działalności związanej z administracyjną obsługą biura wynosi od kwietnia 1,47 proc., a dla firm świadczących usługi związane z zatrudnieniem 0,93 proc.
Zwiększenie liczby grup działalności w niewielkim jednak stopniu przełoży się na zróżnicowanie składki wypadkowej. W większości płatnicy zapłacą je według tych samych stóp procentowych, co dotychczas. Najwyższa stopa pozostaje w górnictwie (3,33 proc.), a najniższa (0,67 proc.) w działalności finansowej.
Zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż dziewięć osób nadal opłacają składkę wypadkową jako 1,67 proc. podstawy wymiaru (stanowi ona połowę najwyższej stopy procentowej ustalanej na dany rok, która jest niezmieniona).