Od dwóch lat pracuję na podstawie zlecenia. Jest to jedyna umowa, z jakiej jestem ubezpieczony społecznie i zdrowotnie. Nie dostaję od szefa druku. ZUS RMUA. Czy zleceniodawca ma obowiązek wystawiania mi go, jeśli odprowadza za mnie wszystkie składki? Chodzi mi o uprawnienia do darmowej opieki medycznej, ale też chciałbym kontrolować, od jakiej kwoty są za mnie opłacane składki – pisze czytelnik.

[srodtytul]Trzeba informować ubezpieczonego[/srodtytul]

Odprowadzający składki nie powinien się uchylać od wydania ZUS RMUA zleceniobiorcy.

– Płatnik ma obowiązek przekazać informację o składkach za osoby zgłoszone do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług – wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 8 i 8a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) [/link]płatnik składek musi przekazywać ubezpieczonemu wszystkie informacje, które były zawarte w imiennych raportach miesięcznych przekazywanych do ZUS.

Są w nich zamieszczone m.in. dane o podstawie wymiaru składek na poszczególne ubezpieczenia, o rodzajach i okresach przerw w ich opłacaniu, a także o przynależności do określonego oddziału NFZ. 

Informacje te płatnik może przekazywać w raporcie miesięcznym dla osoby ubezpieczonej – ZUS RMUA. Możliwe jest także dostarczanie ich w formie elektronicznej (a nie tylko na papierze). Z tym że dopuszczalne jest to wyłącznie za zgodą ubezpieczonego, i to przy zachowaniu wymagań określonych w ustawie (trzeba używać bezpiecznego podpisu elektronicznego).

[srodtytul]Ważny 30 dni[/srodtytul]

Informacja dla ubezpieczonego w formie raportu ZUS RMUA [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=330525](wzór określa rozporządzenie z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, DzU nr 186, poz. 1444)[/link] ułatwia poświadczenie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i pozwala na korzystanie ze świadczeń leczniczych bez dodatkowych dokumentów. Jest ważna 30 dni od daty opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

[ramka][srodtytul]Kontrola składek[/srodtytul]

Raport ZUS RMUA jest też, zgodnie z art. 41 ust. 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8CE784BD5D7C2AFC54C9DE5FA7790CD7?id=333804]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych[/link], podstawą dla ubezpieczonego do złożenia reklamacji. 

Zgodnie z tym przepisem można zgłosić na piśmie (lub do protokołu) do płatnika składek wniosek o sprostowanie informacji zawartych w imiennym raporcie miesięcznym w terminie trzech miesięcy od otrzymania informacji o składkach, jeżeli, zdaniem zainteresowanego, dane w raporcie nie są zgodne ze stanem faktycznym. O tym fakcie należy też poinformować ZUS. Jeśli płatnik w ciągu miesiąca nie uwzględni reklamacji, to na wniosek ubezpieczonego ZUS wyda w tej sprawie decyzję (po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego).[/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=m.januszewska@rp.pl]m.januszewska@rp.pl[/mail]