O stanowisko w tej sprawie wystąpił do Jolanty Fedak, ministra pracy i polityki społecznej.
Choć cieszy go uregulowanie kontrowersyjnej kwestii podlegania ubezpieczeniom społecznym osób, które na zasiłku macierzyńskim lub urlopie wychowawczym od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. prowadziły działalność pozarolniczą, to jednak budzą wątpliwości reguły abolicji, zwłaszcza w wypadku wychowawczego. Osobom, które nie opłaciły należnych składek z tytułu działalności, kwoty te zostaną umorzone w całości lub w części. Te kobiety natomiast, które zgodnie z przepisami (art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 9 ust. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C136681C4BFB2DCFBD4F9EA8F67933DB?id=184677]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych[/link]) składki opłaciły, nie mają możliwości ich odzyskania.
Przesądzają o tym art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. zmieniającej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=23DE83E7F6D1A2A60FA93F93C511CA51?id=165971]prawo bankowe[/link].
W opinii RPO takie zróżnicowanie w obrębie jednej kategorii podmiotów, co więcej promujące osoby, które de facto nie wywiązały się z ciążącego na nich ustawowego obowiązku opłacania składek, może budzić wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości.
Inaczej jest w wypadku kobiet, które prowadziły działalność podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Tym ZUS umorzy należności z tytułu składek wymagane w związku z prowadzeniem działalności na macierzyńskim. Jeśli powstanie nadpłata, to zostanie ona zaliczona na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek albo zwrócona. Z obowiązku opłacania składek zostały zwolnione zarówno te osoby, które zapłaciły, jak i te, które nie zapłaciły składek.