[b]– Pod koniec marca osoba, która od połowy stycznia jest na zwolnieniu lekarskim, otrzyma nagrodę roczną. Czy od wypłacanej w okresie choroby nagrody powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? Jakie dokumenty powinniśmy za nią złożyć za marzec?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Okoliczność, że nagroda roczna jest wypłacana w okresie, w którym pracownik jest chory i pobiera zasiłek chorobowy, nie ma żadnego znaczenia dla jej oskładkowania. [b]Nie przysługuje bowiem za okres choroby, tylko za okres wcześniejszy, w którym praca była wykonywana. Wobec tego składki muszą być przez płatnika naliczone i opłacone nie tylko na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale i na Fundusz Pracy oraz ewentualnie na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (jeżeli pracodawca jest przedsiębiorcą)[/b].

[srodtytul]Przychód postawiony do dyspozycji[/srodtytul]

Składki na ubezpieczenia społeczne za pracownika powinny być naliczane i opłacane od wypłaconego mu w danym miesiącu przychodu z tytułu stosunku pracy, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak stanowi art. 18 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0003D0406D554F55AA7A7FCA8035BB55?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link], dalej ustawa systemowa. Dotyczy to każdego rodzaju przychodu, który zostanie wypłacony lub postawiony do dyspozycji podwładnego w okresie od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składany jest raport. W raporcie za marzec pracodawca powinien więc wykazać przychody wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w okresie od 1 do 31 marca.

[srodtytul]Lista zamknięta[/srodtytul]

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków (art. 18 ust. 2 ustawy systemowej). Nie bierze się też pod uwagę przychodów wymienionych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=57CD647351249BDF042D7619C0B9FC41?id=77617]rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link].

[b]Na liście przychodów zwolnionych z oskładkowania nie ma nagrody rocznej. Należy więc od niej naliczyć oraz opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.[/b] Trzeba bowiem pamiętać, że do ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 81 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0B0F5E748B80054FDC0863D3E2965049?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)[/link]. Ale nie obowiązuje w tym wypadku ograniczenie podstawy wymiaru do kwoty 30-krotności oraz wyłączenie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się natomiast o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego i potrącone przez pracodawcę z jego wynagrodzenia.

[srodtytul]Raporty za marzec[/srodtytul]

Za marzec pracodawca powinien złożyć za pracownicę następujące dokumenty rozliczeniowe:

- imienny raport miesięczny ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, w którym w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne płatnik wykaże kwotę wypłaconej nagrody i od tej podstawy naliczy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, przy czym podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne powinna być pomniejszona o kwotę składek finansowanych ze środków ubezpieczonego (13,71 proc.),

- imienny raport miesięczny ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, w którym płatnik składek wykaże okres przerwy w opłacaniu składek, tj. okres zasiłku chorobowego (1 – 31 marca, jeśli pracownik będzie cały miesiąc chory), liczbę dni zasiłkowych (31), kwotę wypłaconego zasiłku oraz kod świadczenia/przerwy (313 – zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego).