[b]Tak.[/b] Unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego realizują m.in. zasadę sumowania okresów ubezpieczenia, zatrudnienia lub zamieszkania.
Wynika ona z art. 18 ust. 1 rozporządzenia nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. (DzU WE L 28 z 30 stycznia 1997 r.). Zgodnie z tym przepisem instytucja właściwa państwa członkowskiego, którego ustawodawstwo uzależnia nabycie, zachowanie lub odzyskanie prawa do świadczeń od wypełnienia okresów ubezpieczenia, zatrudnienia lub zamieszkania, uwzględnia w koniecznym zakresie te okresy nabyte w innym kraju wspólnotowym. Uwzględnia je w taki sposób, jakby zostały przepracowane w jej państwie.
Zasadę tę stosujemy także wtedy, gdy prawo do świadczeń zależy od posiadania pewnego okresu ubezpieczenia, a tak właśnie jest w Polsce. Ubezpieczony nabywa u nas bowiem prawo do zasiłku chorobowego po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu. Potwierdza to art. 4 ust. 1 pkt 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link]. Dotyczy to także wynagrodzenia za czas choroby. Po dwóch tygodniach obowiązkowego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce rzeczywiście nie przysługuje prawo do świadczeń z tego ubezpieczenia.
Jednakże, zgodnie z przytoczoną zasadą sumowania okresów ubezpieczenia, można uwzględnić okres, kiedy pracownik podlegał ubezpieczeniu w Niemczech. Jest to dopuszczalne pod warunkiem, że przerwa między ubezpieczeniem w Niemczech a zgłoszeniem go do ubezpieczenia w Polsce nie przekroczyła 30 dni.
Wynika to z art. 4 ust. 2 ustawy. Jeżeli warunek ten został spełniony, to do okresu ubezpieczenia w Polsce firma doliczy okres ubezpieczenia w Niemczech. W rezultacie zatrudniony dostanie świadczenia z ubezpieczenia chorobowego w Polsce. Jest jednak konieczne wykazanie, że był wcześniej ubezpieczony w Niemczech. W tym celu niemiecka instytucja ubezpieczeniowa musi wystawić formularz E 104. O formularz ten powinien wystąpić obecny pracodawca za pośrednictwem oddziału ZUS.