Osoby, które ruszają z działalnością gospodarczą, mogą przez 24 miesiące kalendarzowe od jej rozpoczęcia odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, byle nie niższej od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Tak wynika z art. 18a ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). Chodzi o osoby, które:

- w ostatnich 60 miesiącach kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia tej działalności nie prowadziły w naszym kraju innej pozarolniczej działalności,

- nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego wykonywały w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres zakładanego biznesu.

Preferencje te przysługują też cudzoziemcom z Unii Europejskiej i spoza niej

, którzy rozkręcają własny interes w Polsce na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,

w tym wspólnikom spółki cywilnej.

Nie stosujemy ich natomiast do osób prowadzących działalność w spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej czy jednoosobowej spółce z o.o.

Wspólnicy spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. muszą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.