Osoby, które wykonują pracę sezonową w jednym z państw Unii Europejskiej, a w Polsce są pracownikami na urlopie płatnym, podlegają naszym przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego. Tak wynika z rozporządzenia nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU WE L 28 z 30 stycznia 1997 r.).

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi ferii i w czasie ich trwania. Za ten czas nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

Tak stanowi art. 64 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (DzU z 2003 r. nr 118, poz. 1112 ze zm.).

Nauczyciel podczas wakacji jest zatem pracownikiem przebywającym na urlopie płatnym. Podczas pracy sezonowej w Anglii czytelnik podlega więc nadal ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Dokumentem, który to potwierdza, jest poświadczony przez ZUS formularz E 101.

O jego poświadczenie czytelnik powinien wystąpić do właściwego miejscowo oddziału ZUS. Przed poświadczeniem ZUS może zażądać kopii umowy o pracę zawartej z angielskim pracodawcą lub, jeśli czytelnik nie będzie miał takiej umowy, oświadczenia, w którym należy podać nazwę i adres zagranicznego pracodawcy oraz przewidywany okres pracy za granicą.

Poświadczony formularz E 101 zwalnia czytelnika z podlegania ubezpieczeniom społecznym w Anglii.

Jego sytuację pod względem ubezpieczeń społecznych określają wyłącznie polskie przepisy. Zgodnie z nimi umowa o pracę zawsze rodzi obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i w konsekwencji opłacania składek. Od wynagrodzenia wypłaconego czytelnikowi przez angielskiego szefa należy więc opłacić składki społeczne w Polsce, zgodnie z naszymi przepisami.