- Założyłem firmę w Wielkiej Brytanii. Od kwietnia chciałbym rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce. Czy będę mógł korzystać z ulgi w składkach do ZUS. Czy jest to uzależnione od zamknięcia firmy w Wielkiej Brytanii?

Żeby korzystać z ulgi w składkach do ZUS, czytelnik nie musi zamykać firmy w Wielkiej Brytanii. Również sam fakt, że czytelnik prowadził dotychczas działalność gospodarczą nad Tamizą, nie stoi na przeszkodzie, by mógł teraz skorzystać z preferencyjnego oskładkowania. Nie jest to bowiem naruszeniem warunku, o którym mowa w art. 18a ust. 2 pkt (przypomnijmy, że przepis ten nakazuje, by w okresie 60 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie działalności nie wykonywać działalności gospodarczej).

- Istotne jest co innego - jakim przepisom o zabezpieczeniu społecznym podlegał czytelnik prowadząc działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii - mówi Beata Pawłowska z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w centrali ZUS. - Jeśli tamtejszym, to uruchamiając działalność w

Polsce może skorzystać z ulgi w składkach. Jeśli jednak polskim (bo na przykład równolegle był zatrudniony w Polsce na podstawie umowy o pracę), to nie będzie mógł opłacać składek od podstawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Podstawą do takiej interpretacji jest art. 14d rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz Urz. WE L 149 z 5.07.1971 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium innego państwa UE (np. Wielkiej Brytanii) jest traktowana tak, jakby prowadziła swą działalność zawodową na terytorium tego państwa, którego ustawodawstwo określono, zgodnie z tym rozporządzeniem, jako właściwe. Wyjaśnijmy, że gdy osoba jest w Polsce pracownikiem, a w Wielkiej Brytanii prowadzi działalność na własny rachunek, podlega wyłącznie polskim przepisom ubezpieczeniowym (art. 14c(a) rozporządzenia 1408/71).

PRZYKŁAD

Pan Jan prowadził dotychczas działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii. Tam też podlegał ubezpieczeniom społecznym. Nadal będzie prowadzić firmę nad Tamizą, ale oprócz tego od 1 kwietnia 2007 r. założy własny biznes w Polsce, na podstawie wpisu do gminnej ewidencji działalności gospodarczej. Pan Jan będzie mógł skorzystać z ulgi w składkach do ZUS, bo dla dotychczasowej działalności (w Wielkiej Brytanii) właściwe były brytyjskie, a nie polskie przepisy o ubezpieczeniach społecznych. Dzięki temu nie uznaje się jej jako działalności prowadzonej w Polsce.

PRZYKŁAD

Pan Jan prowadził dotychczas działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie był zatrudniony w Polsce na podstawie umowy o pracę. Na skutek tego podlegał polskim przepisom ubezpieczeniowym (zgodnie z art. 14c(a) rozporządzenia 1408/71). Nadal będzie prowadzić firmę nad Tamizą, ale oprócz tego od 1 kwietnia 2007 r. założy własny biznes w Polsce, na podstawie wpisu do gminnej ewidencji działalności gospodarczej. Pan Jan nie będzie mógł skorzystać z ulgi w składkach do ZUS, bo dla dotychczasowej działalności (w Wielkiej Brytanii) właściwe były polskie, a nie brytyjskie przepisy o ubezpieczeniach społecznych. Z tego powodu działalność w Wielkiej Brytanii traktuje się tak, jakby była prowadzona w Polsce. W efekcie pan Jan nie spełni warunku, by w okresie 60 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie działalności nie wykonywać działalności gospodarczej. Zatem od 1 kwietnia br. będzie płacić składki od podstawy nie niższej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.