Aktualizacja: 05.05.2021 10:57 Publikacja: 05.05.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Spór pomiędzy działającym na Górnym Śląsku przedsiębiorcą a kontrolującym go inspektorem pracy rozgorzał na podstawie art. 58 ust. 1 prawa przedsiębiorców, który przewiduje zakaz przeprowadzania ponownej kontroli przez ten sam organ, w przypadku gdy ma ona dotyczyć przedmiotu objętego uprzednio zakończoną kontrolą.
Przedsiębiorca kwestionował aktualnie trwającą kontrolę, obejmującą okres od stycznia do maja 2019 r., gdyż w czasie poprzedniej wizyty inspektora w tym zakładzie jego upoważnienie do przeprowadzenia kontroli obejmowało okres od 1 listopada 2018 r. do 12 kwietnia 2019 r. W reakcji na sprzeciw przedsiębiorcy inspektor wydał postanowienie o kontynuowaniu kontroli. W odpowiedzi na zażalenie przedsiębiorcy na to postanowienie okręgowy inspektor pracy w Katowicach utrzymał je w mocy, bo stwierdził, że zgodnie z art. 10 i 24 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy zakres przedmiotowy kontroli inspektora pracy zawsze jest taki sam – obejmuje przestrzeganie przepisów prawa pracy. Jednakże każda z kontroli może dotyczyć innego pracownika lub też np. terminowości wypłacania wynagrodzenia, a innym razem wyliczania dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych. Inspektor pracy za każdym razem będzie swoje ustalenia opierał na dokumentacji za ten sam okres. Zatem nie zgodził się z argumentem przedsiębiorcy, że okres do 12 kwietnia 2019 r. został już skontrolowany. Obecna kontrola będzie bowiem dotyczyła osób, które nie zostały objęte zakresem poprzedniej kontroli mającej miejsce w kwietniu 2019 r.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas