Aktualizacja: 05.05.2021 10:57 Publikacja: 05.05.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Spór pomiędzy działającym na Górnym Śląsku przedsiębiorcą a kontrolującym go inspektorem pracy rozgorzał na podstawie art. 58 ust. 1 prawa przedsiębiorców, który przewiduje zakaz przeprowadzania ponownej kontroli przez ten sam organ, w przypadku gdy ma ona dotyczyć przedmiotu objętego uprzednio zakończoną kontrolą.
Przedsiębiorca kwestionował aktualnie trwającą kontrolę, obejmującą okres od stycznia do maja 2019 r., gdyż w czasie poprzedniej wizyty inspektora w tym zakładzie jego upoważnienie do przeprowadzenia kontroli obejmowało okres od 1 listopada 2018 r. do 12 kwietnia 2019 r. W reakcji na sprzeciw przedsiębiorcy inspektor wydał postanowienie o kontynuowaniu kontroli. W odpowiedzi na zażalenie przedsiębiorcy na to postanowienie okręgowy inspektor pracy w Katowicach utrzymał je w mocy, bo stwierdził, że zgodnie z art. 10 i 24 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy zakres przedmiotowy kontroli inspektora pracy zawsze jest taki sam – obejmuje przestrzeganie przepisów prawa pracy. Jednakże każda z kontroli może dotyczyć innego pracownika lub też np. terminowości wypłacania wynagrodzenia, a innym razem wyliczania dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych. Inspektor pracy za każdym razem będzie swoje ustalenia opierał na dokumentacji za ten sam okres. Zatem nie zgodził się z argumentem przedsiębiorcy, że okres do 12 kwietnia 2019 r. został już skontrolowany. Obecna kontrola będzie bowiem dotyczyła osób, które nie zostały objęte zakresem poprzedniej kontroli mającej miejsce w kwietniu 2019 r.
Odpady niebezpieczne są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Dlatego z dzikich wysypisk powinny być jak najszybciej usuwane. To jednak oznacza spory wydatek dla samorządu.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Dla niektórych gmin koszt wywiezienia odpadów w wysokości kilkunastu milionów złotych jest nie do udźwignięcia. Dzięki dofinansowaniu samorząd będzie mógł je usunąć – mówi Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.
Jednostki oświaty niejednokrotnie uczestniczą w różnego rodzaju międzynarodowych programach edukacyjnych, z tytułu których ponoszone są opłaty. Czy wypłata należności w związku z uczestnictwem szkoły w takim programie może być obciążona opodatkowaniem u źródła?
Samo powołanie na stanowisko zastępcy wójta, bez podjęcia się wykonywania tej funkcji, nie stanowi podstawy do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Pobierając opłaty za zajęcie pasa drogowego, gmina wykonuje działania mieszczące się w zakresie jej zadań własnych. Pobierana przez gminę danina o charakterze publicznym nie stanowi zapłaty za świadczenie usług.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Dla niektórych gmin koszt wywiezienia odpadów w wysokości kilkunastu milionów złotych jest nie do udźwignięcia. Dzięki dofinansowaniu samorząd będzie mógł je usunąć – mówi Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.
Kierując ustawę budżetową do TK, prezydent zastawił na sędziów Trybunału Konstytucyjnego pułapkę. Bo kto przy zdrowych zmysłach dobrowolnie zrezygnuje z ponad 400 tys. złotych?
Fiskus potwierdza, że sprzedaż składników majątku przez fundatora lub beneficjenta na rzecz fundacji rodzinnej, która odbędzie się na warunkach rynkowych, nie będzie traktowana jako „ukryty zysk”.
W ostatnich latach fiskus wykazuje duże zainteresowanie nabywanymi przez podatników usługami niematerialnymi takimi jak usługi wsparcia czy doradcze. Dlatego warto przeanalizować, czy wynagrodzenie za nie zostało ustalone na zasadach rynkowych.
Przypominamy kadrze zarządzającej, że jednym z warunków mówienia o przestępstwie w ogóle jest niezgodność zachowania sprawcy ze społecznie wypracowanymi regułami ostrożności - piszą adwokaci Konrad Burdziak i Piotr Regulski.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odesłaniu części zapisów ustawy budżetowej na rok 2025 do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej. Co to oznacza dla tegorocznego budżetu państwa?
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Odsetki stanowią nieodłączny element obrotu gospodarczego i podlegają regulacjom prawnym. Skala opóźnień w płatnościach oraz ich konsekwencje w zakresie odsetek mogą dla dłużników stać się istotnym obciążeniem finansowym, z którym nie będą w stanie sobie poradzić. Z kolei dla wierzycieli mogą one stanowić znaczące źródło przychodu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas