Interpretacje ogólne i objaśnienia podatkowe

Organy podatkowe nie mają kompetencji do badania zgodności przepisów prawa podatkowego z Konstytucją RP, dokonują one jedynie wykładni przepisów prawa, które nie zostały uchylone. Orzecznictwo sądów stało się przesłanką formułowania oceny poprawności interpretacji przepisów.

Publikacja: 13.07.2022 11:48

Interpretacje ogólne i objaśnienia podatkowe

Foto: Adobe Stock

Jak zauważono w orzecznictwie, zainteresowany (wnioskodawca) w trosce o jego bezpieczeństwo prawne ma prawo oczekiwać wyjaśnienia przez właściwy organ nasuwającej wątpliwości regulacji ukształtowanej przepisami prawa podatkowego, także wówczas, gdy zazębia się ona z innymi unormowaniami prawnymi (wyrok NSA z 4 listopada 2010 r., sygn II FSK 1019/09).

Celem ustanowienia instytucji prawa do uzyskania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego było nie tylko zapewnienie podatnikom, płatnikom i inkasentom poczucia pewności co do prawidłowości stosowania przez nich przepisów podatkowych, lecz także pewności co do skutków zastosowania się do określonej interpretacji tych przepisów (wyrok NSA z 9 października 2008 r., sygn. I FSK 1239/07, z odwołaniem się do wyroku NSA z 9 września 2008 r., sygn. I FSK 1063/07).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami