Aktualizacja: 09.01.2025 06:55 Publikacja: 08.01.2025 04:50
Foto: Adobe Stock
Pomimo stosunkowo niewielkiego dotychczas zainteresowania tworzeniem grup VAT przez samorządy, instytucja ta umożliwia osiągnięcie wymiernych korzyści administracyjnych i finansowych. Warto podjąć wysiłek analizy opłacalności wdrożenia tego rozwiązania w konkretnej jednostce samorządowej. W przypadku pozytywnej decyzji można skorzystać z doświadczenia innych JST oraz z powszechnie dostępnego dorobku interpretacyjnego.
Od początku 2023 r. polskie regulacje pozwalają na rozliczanie VAT nie tylko przez pojedyncze podmioty (osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), ale także przez grupy podmiotów.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
Oddając w państwa ręce kolejne wydanie dodatku „Administracja”, szczególnej uwadze chciałbym polecić trzy materiały poświęcone możliwości tworzenia grup podatkowych VAT przez gminy oraz ich spółki komunalne.
Brak możliwości identyfikacji kierowców, którzy rzeczywiście korzystają z miejsc parkingowych, nie wyklucza opodatkowania VAT.
Tworzenie szkół czy przedszkoli publicznych ponad potrzeby jest wykluczone. Utrzymywanie ich bowiem ze środków w ilości przekraczających potrzeby danej wspólnoty nie jest w interesie publicznym.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji.
Rada gminy sama nie może uwzględnić skargi do sądu administracyjnego na własny akt prawa miejscowego, bo oznacza to stwierdzenie jego nieważności. A rada takiej kompetencji nie posiada.
Rosnący rynek papierów wartościowych, a także sprzedaży i najmu nieruchomości – takie prawidłowości handlowe można wyczytać z rocznego podsumowania PIT za 2023 r.
Ojciec może rozliczyć się razem z dziećmi dopiero w zeznaniu za rok, w którym orzeczono rozwód. Jeśli nie ma rozwodu, to formalnie jest żonaty i ulga mu nie przysługuje.
Oddając w państwa ręce kolejne wydanie dodatku „Administracja”, szczególnej uwadze chciałbym polecić trzy materiały poświęcone możliwości tworzenia grup podatkowych VAT przez gminy oraz ich spółki komunalne.
Brak możliwości identyfikacji kierowców, którzy rzeczywiście korzystają z miejsc parkingowych, nie wyklucza opodatkowania VAT.
Organy podatkowe potwierdzają możliwość tworzenia grup VAT przez jednostki samorządu terytorialnego wraz z ich spółkami komunalnymi.
Od 2023 roku jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć grupy VAT ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. To rozwiązanie unijne pozwala na wspólne rozliczanie podatku, upraszcza procedury i daje możliwość odzyskania VAT w przypadkach wcześniej niedostępnych.
VAT ma szeroki charakter, ale dość ogólne przepisy o powstaniu obowiązku podatkowego są trudne do stosowania, przez co rodzą niepotrzebne spory m.in. w kwestii opodatkowania od nieopłaconego parkowania.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać różnych dotacji podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Ta forma wsparcia, szczególnie w zakresie ochrony zabytków, podlega jednak szczególnym zasadom planowania i rozliczania w budżecie samorządu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas