Aktualizacja: 09.09.2024 10:19 Publikacja: 28.03.2023 10:26
Foto: Adobe Stock
Od ponad czterech lat obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (dalej: ustawa). Rozwiązuje ona problemy jednoosobowych firm, wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Są to często firmy rodzinne, prowadzone od wielu lat, z majątkiem, kontraktami, koncesjami, zatrudniające pracowników. Dzięki ustawie, po śmierci przedsiębiorcy, taka firma nadal może działać, regulować zobowiązania, wypłacać pensję pracownikom. Wcześniej jej byt kończył się wraz ze śmiercią właściciela.
Kiedy należy sporządzić protokół, co powinno się w nim znaleźć? Czym może grozić niedopełnienie formalności? Jakie konsekwencje może mieć zbyt późne sporządzenie protokołu z posiedzenia organów spółki z o.o.? Czy pomimo niezaprotokołowania lub błędnego zaprotokołowania uchwały, może ona wywrzeć zamierzone skutki?
Wraz z pojawieniem się e-recept, nie uregulowano okoliczności ich wydawania, czego konsekwencją było powstanie receptomatów. Rzecznik Praw Pacjenta i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznali, że wydanie e-recepty bez konsultacji lekarskiej jest niedozwolone, co ma wpływ na ich funkcjonowanie. Szykują się zmiany w prawie.
Umowy najmu lub dzierżawy nie gwarantują trwałego, pewnego prawa do korzystania z przestrzeni nad lub pod gruntem i mogą nie być wystarczająco atrakcyjne z perspektywy inwestorów. Problem może rozwiązać ustawa o własności warstwowej.
W okolicach budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli znajduje się instalacja artystyczna, która prezentuje stado strusi – wszystkie one, z wyjątkiem jednego, chowają głowę w piasek. Dla setek osób mijających je codziennie, to symbol przypominający o tym, że nie możemy odwracać głowy od spraw unijnych i musimy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu procesu legislacyjnego w UE.
Polski ustawodawca, w celu uniknięcia pozornych umów o współpracę, przewidział szereg przepisów, których założeniem jest zniechęcenie do współpracy pracownika w ramach B2B ze swoimi byłym pracodawcą zamiast pozostawania w stosunku pracy.
Promocyjna oferta jest dostępna dla nowych klientów banku, którzy otworzą konto osobiste CitiKonto wraz z Kontem Oszczędnościowym.
Resort finansów przymierza się do zmian w przepisach o fundacjach rodzinnych. Mają one wyeliminować nadużycia w korzystaniu z tej instytucji. Eksperci ostrzegają, że plany MF mogą zniechęcić przedsiębiorców do zakładania fundacji rodzinnych i skierować ich zainteresowanie znów ku rozwiązaniom zagranicznym.
Podstawą wprowadzenia tej dobrze przyjętej i obiektywnie niezbędnej instytucji był doraźny sojusz środowisk biznesowych, doradczych i rządowych. Co zrobić, aby nie zmarnować sukcesu fundacji rodzinnych – to dziś główny problem do rozstrzygnięcia. I to w tym samym gronie.
Zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące możliwej zmiany modelu opodatkowania fundacji rodzinnej zaledwie po 15 miesiącach jej funkcjonowania budzą ogromne zdziwienie. Jeśli mimo dużych protestów wejdą w życie, to istotnie podważą zaufanie wobec państwa.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiadał się już kilkukrotnie co do możliwości wnoszenia wierzytelności do fundacji rodzinnej. Co wynika z interpretacji?
Resort finansów chce przyspieszyć zmianę przepisów o fundacjach rodzinnych z powodu nadużyć. – To wbrew ustawie – alarmują przedsiębiorcy.
Zmiany zasad opodatkowania fundacji rodzinnej, jakie w ostatnim czasie zapowiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman wywołały duże zainteresowanie środowiska politycznego, prawniczego i ogromne poruszenie wśród podatników – członków polskich rodzin, cieszących się od ponad roku z tej nowej instytucji prawnej.
Nawet jeśli wolą spadkodawcy jest przekazanie majątku przedsiębiorstwa wybranej osobie, z pominięciem pozostałych spadkobierców ustawowych, może okazać się, że nie będzie to w pełni skuteczne.
Przedsiębiorca, który przez lata tworzył biznes, zwykle chce, by jego dzieci kontynuowały działalność. A co, jeśli jedno z nich wybiera własną drogę?
W tym roku Polska Grupa Energetyczna i duńska firma Ørsted chcą podjąć finalną decyzję inwestycyjną dla projektu Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Zgoda na realizację jednej z największych farm wiatrowych w Europie ma zapaść w IV kw. tego roku, jak tylko PGE zamknie finansowanie swojej części projektu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 8 na 9 września Kijów był celem ataku rosyjskich dronów-kamikadze.
- W ostatnich dniach udało się rozbić grupę dywersantów, która w Polsce miała określone cele i z określonego miejsca była adresowana - mówił na konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Selena Gomez powtórzyła sukces finansowy swojej wieloletniej przyjaciółki Taylor Swift, dołączając do grona miliarderów. Co przesądziło o spektakularnym sukcesie byłej gwiazdy produkcji Disneya?
Nie tylko Fiat Punto w wersji cabrio, ale również motorower, motocykl czy ciągnik siodłowy. Takimi pojazdami po Europie, głównie z Jasła do Brukseli, podróżować miał europoseł Ryszard Czarnecki.
Serhij Dobriak, szef wojskowej administracji Pokrowska, przyznaje, że miasto znalazło się w zasięgu nie tylko pocisków balistycznych i wyrzutni rakiet, ale też w zasięgu rosyjskiej artylerii. Rosjanie znajdują się mniej niż 8 km od tego ważnego węzła logistycznego w obwodzie donieckim.
Były wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak najlepiej spełnia kryteria, o których mówił Jarosław Kaczyński, informując o poszukiwaniu kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - ocenili wyborcy tej partii.
Po decyzji PKW sympatycy wpłacili na konto PiS ok. 5 mln zł. Szef klubu partii Mariusz Błaszczak ocenił, że w obecnej sytuacji to kwota niewystarczająca. W rozmowie z Polsat News były wicepremier skrytykował też szefa gabinetu prezydenta Marcina Mastalerka, zarzucając mu, że "zapisał się do obozu Tuska".
Szacunkowa wartość inwestycji w magazyny ciepła do 2030 r. ma wynieść 30 mld zł - wynika z nowego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Wszystkie ankietowane przedsiębiorstwa ciepłownicze chcą oprzeć rozwój o magazynowanie ciepła oraz OZE.
Nie wyobrażam sobie, aby w XXI wieku, w środku Europy, wymagano od kogokolwiek aby upokarzał się i składał tego rodzaju oświadczenia - powiedział warszawski sędzia Igor Tuleya, odnosząc się do propozycji tzw. czynnego żalu, którą zakłada najnowszy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jannik Sinner wygrał drugi w tym roku turniej wielkoszlemowy. Włoch po zwycięstwie w Australian Open tym razem po bezbarwnym finale US Open pokonał Taylora Fritza 6:3, 6:4, 7:5
Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Opóźnia się uruchomienie centralnej rejestracji na wizyty u kardiologa oraz na badania takie jak mammografia i cytologia - zauważa Radio RMF FM.
Pieniądze z KPO spłynęły do Polski dlatego że gwarancje przywrócenia praworządności w Polsce zostały przedstawione - mówiła w rozmowie z RMF FM posłanka KO, Monika Rosa.
Choć Polacy oszczędzają, firmy kurierskie zacierają ręce. Wydajemy mniej, ale kupujemy częściej.
Siedmiu sędziów Izby Cywilnej ma rozstrzygnąć, czy naruszenie zasady, że odroczenie ogłoszenia orzeczenia może nastąpić tylko raz i nie na dłużej niż na miesiąc, skutkuje nieważnością wydanego tak orzeczenia.
Chociaż formalnie trwa jeszcze tegoroczny sezon letni, Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata, analizujący co tydzień ceny w biurach podróży, publikuje już pierwsze porównanie cen wyjazdów, jakie touroperatorzy sprzedają z myślą o sezonie lato 2025.
Słaby popyt na samochody elektryczne zwiększa straty koncernów motoryzacyjnych i zmusza je do opóźniania planów całkowitej rezygnacji z produkcji aut spalinowych.
Choć rynek kurierski nad Wisłą rozgrzany jest do czerwoności, to mniejsze podmioty z branży ledwo zipią. Aż 78 proc. działalności gospodarczych w tym sektorze znajduje się w słabej lub wręcz bardzo złej kondycji – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Po trzech latach od ogłoszenia pięcioletniego planu prezesa Pata Gelsingera, który miał uczynić Intela hegemonem na rynku chipów, amerykański koncern znalazł się w kryzysie. Teraz rozważa drastyczne zmiany.
"Czy zgadza się Pani/Pan ze stwierdzeniem, że PiS może się rozpaść po decyzji PKW w sprawie sprawozdania finansowego?" - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Kandydat na prezydenta wenezuelskiej opozycji, Edmundo Gonzalez, wylądował w Hiszpanii, gdzie będzie ubiegał się o azyl - informuje Madryt.
Innowatorzy znad Wisły stworzyli bota, który ma wyręczać pracowników rejestracji w placówkach medycznych. Pomoże im zaoszczędzić kilkadziesiąt godzin pracy tygodniowo, pacjentom zaś umożliwi całodobowy kontakt z przychodnią.
Izrael przeprowadził w niedzielę, późnym wieczorem, atak powietrzny na Syrię, atakując liczne cele w muhafazie (prowincji) Hana - informują syryjskie media państwowe. W ataku zginęło co najmniej czterech cywilów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas