W lipcu 2023 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności definicji budowli. Zobowiązał zarazem ustawodawcę, aby zmienił przepisy w tym zakresie w ciągu 18 miesięcy. Czasu było więc sporo, ale zmiany uchwalono w ostatnim momencie, więc podatnicy mieli zaledwie miesiąc na przygotowanie się do nowych regulacji. To mało, jeśli się weźmie pod uwagę zakres wprowadzonych zmian i ich skutki finansowe, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy korzystają z różnego rodzaju firmowej infrastruktury. Stąd ukłon w ich stronę, polegający na możliwości późniejszego (tylko w tym roku, czyli wyjątkowo) złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości (DN-1). Deklarację można złożyć do końca marca, przy czym aby skorzystać z tej możliwości, trzeba było spełnić do końca stycznia kilka warunków. Kto je spełnił, ten zyskał dwa miesiące na to, aby ogarnąć nowe przepisy.
Nowelizacja w znaczący sposób zmieniła definicję budynku oraz budowli. Dotychczasowe definicje odwoływały się do przepisów prawa budowlanego, co powodowało liczne wątpliwości interpretacyjne. Nowe przepisy wprowadziły autonomiczne definicje zawarte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, które nie odwołują się już do przepisów innych ustaw. W ten sposób zlikwidowano część wątpliwości. Jak się jednak okazuje, przypisanie firmowych obiektów do odpowiednich kategorii nie jest łatwe.
Czytaj więcej:
Czy są opodatkowane panele fotowoltaiczne na dachu budynku? A wolno stojące, tzn. znajdujące się bezpośrednio na gruncie? Czy zbiornik będący częścią linii produkcyjnej jest budowlą? Czy kontener umiejscowiony w budynku jest opodatkowany? Czy trzeba zapłacić podatek od stacji uzdatniania wody, od studni, fontanny, myjni samochodowej, strzelnicy, zbiorników podziemnych? Gdzie opodatkować kontener stojący na budowie i kto płaci podatek – wynajmujący czy właściciel wynajmowanego kontenera? Czy ogrodzenie postawione na czas budowy podlega opodatkowaniu jako budowla? A utwardzony kruszywem grunt dla dojazdu do obiektu stanowi budowlę? Co z parkingiem, który ma utwardzoną powierzchnię? To wszystko są pytania, które nasi czytelnicy zgłosili podczas webinaru poświęconego omówieniu zmian w podatku od nieruchomości.
Jak widać, wątpliwości jest bardzo dużo, a nowe definicje budynku i budowli oraz liczne kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę przy kwalifikacji obiektów do odpowiedniej kategorii, to zadanie niełatwe, które może przysporzyć przedsiębiorcom dodatkowych obowiązków. Powinni oni przyjrzeć się posiadanym obiektom pod kątem nowych regulacji. Mają na to dodatkowe dwa miesiące. Piszemy o tym w artykule „Podatek od nieruchomości – na co uważać przy inwentaryzacji obiektów”.
Zapraszam do lektury.