Aktualizacja: 11.02.2025 11:37 Publikacja: 11.02.2025 06:00
Foto: Adobe Stock
W lipcu 2023 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności definicji budowli. Zobowiązał zarazem ustawodawcę, aby zmienił przepisy w tym zakresie w ciągu 18 miesięcy. Czasu było więc sporo, ale zmiany uchwalono w ostatnim momencie, więc podatnicy mieli zaledwie miesiąc na przygotowanie się do nowych regulacji. To mało, jeśli się weźmie pod uwagę zakres wprowadzonych zmian i ich skutki finansowe, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy korzystają z różnego rodzaju firmowej infrastruktury. Stąd ukłon w ich stronę, polegający na możliwości późniejszego (tylko w tym roku, czyli wyjątkowo) złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości (DN-1). Deklarację można złożyć do końca marca, przy czym aby skorzystać z tej możliwości, trzeba było spełnić do końca stycznia kilka warunków. Kto je spełnił, ten zyskał dwa miesiące na to, aby ogarnąć nowe przepisy.
Osoba, która decyduje się na przyjęcie funkcji członka zarządu, powinna pamiętać o tym, że odpowiedzialność menedżera za zobowiązania spółki może trwać jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu mandatu.
Umowy zawierane z członkami organów spółki i na ich rzecz przez spółkę lub spółkę zależną kreują ryzyka, a decyzja o ich wejściu w życie należy do zgromadzenia spółki kapitałowej.
Nowe definicje budynku i budowli oraz liczne kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę przy kwalifikacji obiektów do odpowiedniej kategorii, budzą uzasadnione obawy podatników co do stosowania nowych przepisów.
Zakres ochrony przed postępowaniami egzekucyjnymi jest bardzo szeroki. Należy uznać, że zakaz egzekucyjny wynikający z obwieszczenia w postępowaniu o zatwierdzeniu układu odnosi się także do wierzyciela „pozaukładowego”.
Przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego na zmianę formy opodatkowania swojej firmy w 2025 r. Mogą także zdecydować się na nową metodę rozliczeń – kasowy PIT.
Ulga dla młodych to rodzaj preferencji w podatku od osób fizycznych, która przysługuje do pewnego wieku i polega na zwolnieniu z PIT. Aby móc z niej skorzystać, trzeba jednak uzyskać określony rodzaj przychodów.
Rok 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu w polskiej gospodarce po trudnych doświadczeniach ostatnich lat – ogłosił w poniedziałek na GPW w Warszawie premier Donald Tusk. Przełom ma przynieść strategia: inwestycje, inwestycje, inwestycje.
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Nowe definicje budynku i budowli oraz liczne kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę przy kwalifikacji obiektów do odpowiedniej kategorii, budzą uzasadnione obawy podatników co do stosowania nowych przepisów.
Przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego na zmianę formy opodatkowania swojej firmy w 2025 r. Mogą także zdecydować się na nową metodę rozliczeń – kasowy PIT.
Spółka komandytowa wypłacająca zysk wspólnikom – osobom fizycznym przekazuje kwoty pobranych zaliczek oraz zryczałtowanego podatku na rachunek urzędu skarbowego. Przesyła też do urzędu roczną deklarację PIT-8AR.
Zdaniem fiskusa przekazanie darowizn innym podmiotom niż beneficjentom ustalonym w statucie fundacji rodzinnej trzeba uznać za rozszerzenie listy faktycznych beneficjentów. Takie darowizny należy opodatkować 15-proc. stawką CIT.
Wzrośnie limit zwolnienia z VAT, zmniejszą się biurokratyczne obowiązki, fiskusowi nie będzie już tak łatwo wstrzymać przedawnienia podatku. Zmiany są dobre, ale większość to odgrzewane kotlety – komentują eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas