PIT: ryczałt od dzierżawy logo decydują okoliczności - wyrok NSA

Przychodami z praw własności przemysłowej określonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o PIT będą tylko te, które są bezpośrednio z nich uzyskiwane.

Publikacja: 31.03.2020 16:45

PIT: ryczałt od dzierżawy logo decydują okoliczności - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczył interpretacji z marca 2016 r. wydanej przez fiskusa w zakresie przepisów o PIT. Chodziło o możliwość opodatkowania 8,5 proc. stawką przychodów z tytułu dzierżawy autorskich praw majątkowych do logotypów.

We wniosku podatnik wyjaśnił, że logotyp to forma graficzna będąca interpretacją brzmienia nazwy i jednoznacznie identyfikująca markę, firmę, agencję, organizację, produkt, usługę, przedsięwzięcie, imprezę oraz każdy inny rodzaj aktywności gospodarczej lub społecznej. Jego podstawowym zadaniem jest odróżnienie usług i produktów danej firmy od konkurencji. Podkreślił, że logotypy często rejestrowane są jako znaki towarowe. On sam ze skutkiem od 1 stycznia 2016 r. zawarł ze spółką z Irlandii umowę dzierżawy praw do logotypów, która reguluje zasady ich wykorzystywania m.in. co do możliwości czerpania pożytków cywilnych w postaci czynszu poddzierżawy zwłaszcza od kilku spółek powiązanych.

Pozostało 87% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zwolnienie z CIT dla alternatywnych spółek inwestycyjnych – pułapki i wyboje
Biznes
Czy wprowadzenie zamawiającego w błąd to czyn nieuczciwej konkurencji
Biznes
Roczna korekta VAT – o czym trzeba pamiętać
Biznes
Bez danych źle, z danymi też niedobrze
Biznes
5+2=rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym
Biznes
Wykonanie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej można wstrzymać