Aktualizacja: 20.02.2021 21:34 Publikacja: 20.02.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Prace nad implementacją unijnej dyrektywy w sprawie ochrony sygnalistów nabierają tempa. Nowe przepisy będą się wiązać z szeregiem nowych obowiązków dla przedsiębiorców, koniecznością wdrożenia odpowiednich procedur, zasad i narzędzi do przyjmowania zgłoszeń. Jednak to nie rola przedsiębiorcy jest tu kluczowa. Ważna jest świadomość obowiązków samych pracowników i znaczenie ich roli w procesie compliance.
Jednym z naczelnych obowiązków pracownika jest wskazany wprost w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy i ochrony jego mienia. Na szczególną uwagę zasługuje odniesienie jego realizacji nie tylko do samego pracodawcy, a do zakładu pracy, który jest szerszym pojęciem. Zakład pracy jest bowiem wartością, bytem, który tworzy nie tylko pracodawca, jego mienie, ale i pracownicy. Tym samym obowiązek z art. 100 § 2 pkt 4 k.p. nabiera pełniejszego wymiaru i charakteru, odnosząc go do dobra wspólnego wszystkich członków. Jego realizacja obejmuje oczywiste kwestie jak zakaz kradzieży mienia pracodawcy czy prowadzenia kosztem pracodawcy działalności konkurencyjnej. Na jego podstawie można też oczekiwać określonej aktywności i pozytywnych zachowań pracowników dla dobra zakładu pracy. Dlatego pracownik, który wprawdzie sam nie dokonuje bezpośrednich naruszeń, nie może przymykać oka na łamanie zasad przez współpracowników. Taka postawa może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę, bez wypowiedzenia włącznie.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas