Aktualizacja: 20.02.2021 21:34 Publikacja: 20.02.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Prace nad implementacją unijnej dyrektywy w sprawie ochrony sygnalistów nabierają tempa. Nowe przepisy będą się wiązać z szeregiem nowych obowiązków dla przedsiębiorców, koniecznością wdrożenia odpowiednich procedur, zasad i narzędzi do przyjmowania zgłoszeń. Jednak to nie rola przedsiębiorcy jest tu kluczowa. Ważna jest świadomość obowiązków samych pracowników i znaczenie ich roli w procesie compliance.
Jednym z naczelnych obowiązków pracownika jest wskazany wprost w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy i ochrony jego mienia. Na szczególną uwagę zasługuje odniesienie jego realizacji nie tylko do samego pracodawcy, a do zakładu pracy, który jest szerszym pojęciem. Zakład pracy jest bowiem wartością, bytem, który tworzy nie tylko pracodawca, jego mienie, ale i pracownicy. Tym samym obowiązek z art. 100 § 2 pkt 4 k.p. nabiera pełniejszego wymiaru i charakteru, odnosząc go do dobra wspólnego wszystkich członków. Jego realizacja obejmuje oczywiste kwestie jak zakaz kradzieży mienia pracodawcy czy prowadzenia kosztem pracodawcy działalności konkurencyjnej. Na jego podstawie można też oczekiwać określonej aktywności i pozytywnych zachowań pracowników dla dobra zakładu pracy. Dlatego pracownik, który wprawdzie sam nie dokonuje bezpośrednich naruszeń, nie może przymykać oka na łamanie zasad przez współpracowników. Taka postawa może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę, bez wypowiedzenia włącznie.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Przestrzeganie przepisów i zasad bhp to podstawowy obowiązek pracownika. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie chce on używać kasku albo szelek? Czy pracodawca może przymknąć na to oko? Czy może rozwiązać umowę z pracownikiem na tej podstawie?
Miesięczny termin należy liczyć od uzyskania przez pracodawcę sprawdzonych, pewnych, zweryfikowanych informacji o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie umowy. Wiąże się z tym konieczność ustalenia, kogo należy zaliczyć do kręgu osób, do wiadomości których musi dotrzeć wiedza o konkretnych zachowaniach pracownika, dających podstawę do bezzwłocznego zakończenia z nim umowy o pracę.
W każdym roku firma może powierzyć pracownikowi inną pracę na okres do trzech miesięcy. Nie ma jednak w tym zakresie pełnej swobody, nawet w przypadku takich okoliczności jak powódź.
Obowiązujące regulacje nie zabraniają wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników wykonujących pracę zdalnie. Aby taką kontrolę przeprowadzić, trzeba się jednak trzymać określonych zasad.
Umowa o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać pracownika po ustaniu zatrudnienia, może przewidywać karę umowną. Czy taki zapis jest dopuszczalny również w umowie mającej obowiązywać w okresie pracy?
Używanie przez pracownika sprzętu pracodawcy w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem, na własne potrzeby, bez uprzedniej zgody pracodawcy, może skutkować nawet natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę z winy pracownika.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas