Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach (ustawa z 17 grudnia 2021 r.; DzU z 2022 r., poz. 91) wprowadziła przepis, który zobowiązuje obcokrajowców ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce do wykazania, że otrzymują co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Spowodowało to wiele wątpliwości. Powstała obawa, że cudzoziemcy pracujący w Polsce w niepełnym etacie muszą otrzymywać pełną wysokość minimalnego wynagrodzenia, co postawi ich w gorszej sytuacji niż pracujących na tych samych zasadach Polaków. Dokładniejsza interpretacja nowych przepisów rozwiewa jednak te wątpliwości.