Podpis na fakturze kosztem utraty zasiłku

Przedsiębiorca, który wystawia faktury w czasie zwolnienia lekarskiego, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego L4. Jedynie wyjątkowo może się usprawiedliwić faktem, że była to sytuacja nadzwyczajna i incydentalna.

Publikacja: 09.03.2022 13:52

Podpis na fakturze kosztem utraty zasiłku

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1133 ze zm.) ubezpieczony wykonujący w okresie niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały jego okres.

Zatem osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą i korzysta ze zwolnienia lekarskiego, nie może w tym czasie zajmować się sprawami związanymi ze swoją firmą i  równocześnie pobierać zasiłku chorobowego. Nie może więc np. zarządzać przedsiębiorstwem, zamawiać dostaw towarów, podejmować czynności związanych z udziałem w nowych przetargach, podpisywaniem nowych umów czy zatrudnianiem pracowników. Nie może także wykonywać innej pracy zarobkowej (np. na rzecz innej firmy). Przy czym przez pracę zarobkową należy rozumieć wszelką pracę mającą przynieść zarobek (dochód) wykonywaną na każdej podstawie prawnej, bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy, który w wyroku z 17 lutego 2021 r. (III USKP 22/21) stwierdził, że praca zarobkowa w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej nie musi być wykonywana w pełnym wymiarze.

Pozostało 83% artykułu

PRO.RP.PL za 19 zł

Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Psychika pracownika mniej ważna niż noga?
Materiał Promocyjny
Jak programy lojalnościowe wpływają na korzystanie z kart kredytowych?
Kadry i Płace
Nowe korzyści dla firm zatrudniających żołnierzy
Kadry i Płace
Czy za zgodą pracownika wolno zwiększyć limit nadgodzin?
Kadry i Płace
Zdrowie psychiczne pracowników – co musi, a co może pracodawca?
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Kadry i Płace
Płaca minimalna 2025 r. Czy będzie nią tylko pensja zasadnicza?
Materiał Promocyjny
Bank dla miłośników podróży z klasą, którzy nie lubią przepłacać