Współpraca na odległość na nowych zasadach

Planując zatrudnianie pracowników w formie pracy zdalnej, warto zapoznać się z projektowanymi przepisami w tym zakresie. Proces legislacyjny jest w toku, ale podstawowe zasady świadczenia tej pracy nie powinny się istotnie zmienić.

Publikacja: 03.08.2022 21:00

Współpraca na odległość na nowych zasadach

Foto: Adobe Stock

Zmiany kodeksu pracy dotyczące m.in. wprowadzenia nowych zasad wykonywania pracy zdalnej wciąż są procedowane. Aktualnie ta forma pracy świadczona jest na podstawie uregulowań zawartych w tzw. ustawie antycovidowej. Mają one jednak charakter jedynie tymczasowy i obejmują, w uproszczeniu, okres stanu zagrożenia epidemicznego spowodowany przez Covid-19.

Zalety pracy zdalnej, dostrzeżone zarówno przez pracodawców, jak i pracowników, spowodowały, że ma ona zostać rozwiązaniem stałym w polskim systemie prawnym. Przedstawiamy zwięzłą charakterystykę tej formy pracy oraz zasady jej wprowadzenia w zakładzie pracy zawarte w rządowym projekcie zmian kodeksu pracy, będącym obecnie przedmiotem obrad Sejmu (druk 2335), zwanym dalej projektem zmian (według stanu na 7 lipca 2022 r.). Najprawdopodobniej będą to zasady, na jakich będzie można wdrożyć tę formę współpracy od jesieni. W związku z tym już teraz warto zapoznać się ze zmienianymi przepisami, planując wykonywanie pracy w trybie zdalnym.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Koklusz, odra i covid milsze od szczepionki?
Kadry i Płace
Akta pracownicze. Czy i jak przejść z wersji papierowej na elektroniczną?
Kadry i Płace
PFRON: dopłaty do pensji niepełnosprawnych dopiero od stycznia 2025 r.
Kadry i Płace
Czy szef może zmusić pracownika do zaszczepienia się?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kadry i Płace
Sygnaliści. Co musi zawierać informacja zwrotna?