Pracownik niepełnosprawny nie zawsze ma więcej przerw

Tylko w dniu, gdy osoba niepełnosprawna pracuje co najmniej sześć godzin, może korzystać z przerwy śniadaniowej. Druga – na gimnastykę czy wypoczynek – przysługuje jej zawsze.

Publikacja: 21.12.2023 02:00

Pracownik niepełnosprawny nie zawsze ma więcej przerw

Foto: Adobe Stock

- Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na pół etatu. Czy może mieć nierównomierny rozkład czasu pracy, tzn. w niektóre dni pracować po 8 godzin, niekiedy 4 godziny, mając więcej dni wolnych (praca poniedziałek – piątek w systemie podstawowym; w tygodniu miałby maksymalnie 20 godzin pracy)? Czy w tej sytuacji pracownik ma prawo do jednej, czy dwóch przerw w pracy? – pyta czytelniczka.

Pracownik o lekkim stopniu niepełnosprawności zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może mieć planowaną pracę do ośmiu godzin na dobę. Z przepisów nie wynika, by maksymalna dobowa liczba godzin pracy była obniżana stosownie do wymiaru jej etatu. Każdy pracownik niepełnosprawny, bez względu na wymiar czasu pracy i rozkład czasu pracy, ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Nie w każdym jednak dniu przysługiwać mu będzie druga przerwa 15-minutowa („kodeksowa”).

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Granica między zdalnym a zagranicznym
Kadry i Płace
Co oznacza dla pracodawców i pracowników równość płac?
Kadry i Płace
Na co zwrócić uwagę, wykazując przychody pracującego emeryta lub rencisty?
Kadry i Płace
Praca w gospodarstwie rolnym wydłuża staż pracy
Kadry i Płace
Praca zdalna cudzoziemców w Polsce: nieprecyzyjne przepisy, realne zagrożenia