Nauczyciele. Czy w czasie urlopu zdrowotnego można prowadzić działalność?

Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi pod warunkiem, że nie wykonuje w tym czasie pracy zarobkowej. W przypadku nauczyciela akademickiego zakres zakazu jest jednak szerszy niż dla „zwykłego” nauczyciela.

Publikacja: 19.09.2024 04:30

Nauczyciele. Czy w czasie urlopu zdrowotnego można prowadzić działalność?

Foto: Adobe stock

- Jestem nauczycielką akademicką. Chcę skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia. Równocześnie prowadzę jednak działalność gospodarczą, której nie chciałabym zawieszać ani zamykać. Czy to jest możliwe? – pyta czytelniczka.

Niestety nie. Zgodnie z art. 131 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 742 ze zm.; dalej: ustawa) nauczycielowi akademickiemu, który nie ukończył 65. roku życia, zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, po co najmniej 10 latach zatrudnienia w uczelni przysługuje prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. Ustęp 4 przywołanego przepisu ustawy wprost wskazuje, że w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nie można wykonywać zajęcia zarobkowego. Powstaje pytanie, jak należy rozumieć pojęcie „zajęcia zarobkowego”, bowiem ustawa nie definiuje go wprost. Niniejsze pojęcie pojawia się jednak jeszcze w innych aktach prawnych, a z uwagi na fakt, że jest bardzo szerokie i obejmuje wszelkie formy aktywności, których wynikiem jest uzyskanie dochodu, zostało doprecyzowane na gruncie orzecznictwa sądów administracyjnych.

Pozostało 83% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Kiedy i za co wolno ukarać pracownika karą porządkową?
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Kadry i Płace
Równość wynagrodzeń – dlaczego grupy kapitałowe muszą uważać?
Kadry i Płace
Powódź 2024: Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy?
Kadry i Płace
Czy można wypowiedzieć umowę przez e-mail lub sms?
Kadry i Płace
Kiedy można zawrzeć umowę na zastępstwo?