Nowa organizacja związkowa nie wymusi utworzenia funduszu socjalnego

Jeżeli najpierw doszło do uzgodnień z przedstawicielem pracowników odnośnie nietworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a potem w firmie utworzył się związek zawodowy, nie może on żądać utworzenia funduszu.

Publikacja: 19.08.2020 15:30

Nowa organizacja związkowa nie wymusi utworzenia funduszu socjalnego

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

- Firma zatrudniająca 150 pracowników zrezygnowała z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponieważ w zakładzie pracy nie funkcjonują związki zawodowe, niezbędnych ustaleń dokonała z przedstawicielem pracowników. Niedługo po rezygnacji z zfśs w zakładzie pracy utworzył się związek zawodowy, który zażądał od pracodawcy utworzenia zfśs. Czy takie żądanie jest dla pracodawcy wiążące? – pyta czytelniczka.

Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat mają obowiązek tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Oznacza to, że firma powinna utworzyć w tym roku fundusz, jeśli na 1 stycznia 2020 r. zatrudniała co najmniej 50 pełnoetatowych pracowników.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?