Aktualizacja: 19.08.2020 07:57 Publikacja: 19.08.2020 15:30
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz
- Firma zatrudniająca 150 pracowników zrezygnowała z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponieważ w zakładzie pracy nie funkcjonują związki zawodowe, niezbędnych ustaleń dokonała z przedstawicielem pracowników. Niedługo po rezygnacji z zfśs w zakładzie pracy utworzył się związek zawodowy, który zażądał od pracodawcy utworzenia zfśs. Czy takie żądanie jest dla pracodawcy wiążące? – pyta czytelniczka.
Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat mają obowiązek tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Oznacza to, że firma powinna utworzyć w tym roku fundusz, jeśli na 1 stycznia 2020 r. zatrudniała co najmniej 50 pełnoetatowych pracowników.
Wypalenie zawodowe pracowników to nie tylko ich problem. Pracodawca ma obowiązek zadbać o dobrostan zatrudnionych.
Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.
Pracodawcy trudno skrócić urlop bezpłatny. Nie może też odwołać z niego pracownika, chyba że taką możliwość uzgodniono na etapie wyrażenia zgody na wolne. Wiele spraw dotyczących urlopu bezpłatnego trafia do sądów.
Bez wyraźnie określonej w przepisach odpowiedzialności sprawcy mobbingu, trudno będzie przeciwdziałać temu zjawisku.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Jeśli obowiązki kierownika nie ograniczają się do organizowania, kontrolowania i nadzorowania pracy podwładnych, lecz obejmują również bezpośrednie wykonywanie tych samych zadań, ma on prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Obowiązek utworzenia funduszu socjalnego (zfśs) zależy od stanu zatrudnienia. Ale pracodawca może zwolnić się z tego obowiązku, chyba że należy do sektora budżetowego.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
W nowym roku, poza różnego rodzaju podwyżkami, firmy muszą się liczyć ze zmianami związanymi z koniecznością przeliczania stażu pracy, udzielania nowych urlopów czy wolną Wigilią. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS. Tylko część skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej.
Aby wniosek organizacji związkowej o pobór składek był dla pracodawcy wiążący, muszą być spełnione określone warunki. Na co zwrócić uwagę, aby nie narazić się na roszczenia związków ani pracowników?
W wielu firmach z okazji Bożego Narodzenia można liczyć na specjalne dodatki, w tym m.in. paczki, bony i premie świąteczne. Jakie prawa przysługują pracownikowi w tym zakresie? Z jakich źródeł pracodawca może finansować tego rodzaju wsparcie?
Czy żądania organizacji związkowej są dla pracodawcy wiążące? Jakie pomieszczenia i narzędzia trzeba udostępnić związkom? Czy ochrona członka związku zawodowego jest bezwarunkowa? Na jakie zmiany muszą przygotować się firmy?
Ustawa o ochronie sygnalistów zobowiązuje do współpracy ze związkami zawodowymi. Co konkretnie firma musi ustalić z partnerem społecznym, z kim dokładnie, jak i kiedy? Jakie wymogi formalne trzeba spełnić? Co się stanie, jeśli firma nie zrealizuje ustawowych obowiązków?
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas