Zakaz konkurencji wyznacza faktyczna działalność

Przedmiot działalności przedsiębiorstwa zapisany w umowie lub statucie nie ma żadnego znaczenia dla oceny, czy działalność lub praca byłego pracownika spełnia kryterium działalności konkurencyjnej.

Publikacja: 16.10.2019 16:45

Zakaz konkurencji wyznacza faktyczna działalność

Foto: 123RF

Kodeks pracy nie zawiera definicji działalności konkurencyjnej. Zawiera natomiast definicję zakazu działalności konkurencyjnej. Zatem pojęcie działalności konkrecyjnej pozostawiono do zdefiniowania stronom, tudzież sądom i innym mądrym ludziom.

Cała, całkiem nieprzyjemna dwuznaczność tej sytuacji, polega na tym, że byłemu pracownikowi można zakazać tylko takiej działalności, która rzeczywiście jest działalnością konkurencyjną. Pracodawca nie może, z przeproszeniem, strzelać w powietrze i zakazywać działalności, która wydaje mu się konkurencyjna, na wszelki wypadek. Takie zakazy w skrajnym przypadku mogą bowiem doprowadzić do nieważności całego zakazu (choć uważam, że doprowadzą przede wszystkim do nieskuteczności zakazu w tym zakresie, który dotyczy działalności niebędącej działalnością konkurencyjną; dobrze by było, gdyby Sąd Najwyższy wyraźnie to powiedział, aby choć w części uchylić dwuznaczność sytuacji).

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Likwidacja luki płacowej zaboli pracodawców
Kadry i Płace
Którzy cudzoziemcy stracą możliwość pracy w Polsce?
Kadry i Płace
Jak zadbać o to, by pracownik nie wspierał konkurencji?
Kadry i Płace
Jawność doprowadzi do podwyżek pensji kobiet
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kadry i Płace
Jak uniknąć błędu, tworząc regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?