Aktualizacja: 18.12.2024 17:19 Publikacja: 18.12.2024 14:23
Foto: Adobe Stock
W pierwszej kolejności warto podkreślić, że klauzulę siły wyższej stosuje się bardzo często – zarówno w relacjach z przedsiębiorcami, jak i konsumentami. Choć kodeks cywilny nie definiuje wprost tego pojęcia, a jedynie wspomina o nim w niektórych przepisach (np. art. 121 ust. 4 czy art. 435 kodeksu cywilnego), to brak ustawowej definicji rekompensuje orzecznictwo oraz literatura prawnicza.
Większość źródeł uznaje siłę wyższą za zdarzenie pochodzące z zewnątrz, nieuchronne i niemożliwe do przewidzenia, któremu nie można przeciwdziałać zwykłymi środkami. Najczęściej przytaczane przykłady to katastrofalne zjawiska naturalne (powodzie, pożary, trzęsienia ziemi), akty władzy publicznej uniemożliwiające wykonanie umowy po jej podpisaniu oraz zdarzenia o wyjątkowej skali społecznej czy politycznej, takie jak wojna, zamknięcie granic czy rozległe protesty.
Nagłe sprawdzenie rozliczeń i dokumentacji nie musi oznaczać kłopotów, jeśli firma jest dobrze przygotowana.
Przełomowe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego sugeruje, że ulga na prace badawczo-rozwojowe może podlegać unijnym regułom pomocy państwa.
Jasno sformułowane obowiązki, właściwa reprezentacja stron i skuteczne zabezpieczenia finansowe – to elementy, które mogą zniechęcić kontrahenta do naruszania warunków umowy.
Brak zarządu w spółce z o.o. to nie tylko wyzwanie organizacyjne, ale i poważne zagrożenie prawne. Jakie kroki mogą podjąć wspólnicy, by uniknąć paraliżu działalności firmy?
Europejskie rozporządzenie w sprawie wylesiania (EUDR) to istotny krok w walce z degradacją środowiska, ale także poważne wyzwanie dla firm eksportujących do UE.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Jasno sformułowane obowiązki, właściwa reprezentacja stron i skuteczne zabezpieczenia finansowe – to elementy, które mogą zniechęcić kontrahenta do naruszania warunków umowy.
Rząd łagodzi planowane zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Wprowadził wyjątek od zasady, że obcokrajowcy mają być zatrudniani na umowach o pracę.
Od 1 stycznia 2025 r. za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia lub o świadczenie usług nie będzie można wypłacać mniej niż 30,50 zł brutto. Kogo obowiązuje ta stawka? Czy umowa może określać wynagrodzenie ryczałtem? Czy zleceniobiorca musi otrzymywać pensję co miesiąc?
To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia, niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS, który ma zostać zaliczony do stażu pracy.
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji udzielona w umowie przedwstępnej spowoduje, że sprzedaż prywatnej działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Rozwiązanie umowy zlecenia jest zdecydowanie łatwiejsze niż rozwiązanie umowy o pracę. Trzeba jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Ważne będą między innymi zapisy, które zawarto w umowie.
Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem dwóch lat od jego oddania. Także wtedy, gdy wada ujawniła się po tym okresie, co znaczy, że poszkodowany zostaje bez odszkodowania.
Gdyby nie przepchnięta trzy lata temu kolanem ustawa Kukiz'15, tematu centralnego rejestru umów by nie było.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas