Aktualizacja: 11.02.2025 13:59 Publikacja: 11.02.2025 12:45
Foto: Adobe Stock
Na jakiej podstawie członkowie zarządu i kadry menedżerskiej powinni pełnić swoje obowiązki w sposób zapewniający najniższe legalne obciążenia publicznoprawne? Czy mogą równolegle zawierać umowy z kilkoma spółkami działającymi w holdingu, a jeśli tak – jakie umowy i w jakiej konfiguracji? Jakie negatywne konsekwencje mogą z tego wynikać? Wreszcie, co oznacza, że świadczy się usługę „na rzecz pracodawcy”?
Nowe przepisy nakładają na pracodawców obowiązek raportowania wysokości płac, ale też zapewnienia obiektywnych zasad ustalania wynagrodzeń.
Przyjęte rozwiązania obejmują m.in. zniesienie obowiązku „jedności klas” w zgłoszeniach zbiorowych, zmiany w zakresie definicji oraz opłat.
Nie tylko sam układ, ale sposób dążenia do jego zawarcia coraz bardziej ma przypominać klasyczną ugodę.
Uprawniony do mieszkania w lokalu socjalnym na skutek jego udostępnienia przez najemcę bez zgody wynajmującego ma status lokatora zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów.
Zamawiający może wzywać wykonawców do wyjaśnienia treści oferty nawet kilka razy w toku postępowania, przy czym ponowne wezwanie musi dotyczyć innej już kwestii.
Przepisy dopuszczają udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki (in-house) spółkom komunalnym, kontrolowanym przez jednostki samorządu terytorialnego.
Osoba, która decyduje się na przyjęcie funkcji członka zarządu, powinna pamiętać o tym, że odpowiedzialność menedżera za zobowiązania spółki może trwać jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu mandatu.
Spółka komandytowa wypłacająca zysk wspólnikom – osobom fizycznym przekazuje kwoty pobranych zaliczek oraz zryczałtowanego podatku na rachunek urzędu skarbowego. Przesyła też do urzędu roczną deklarację PIT-8AR.
Istniejące w chwili zbycia udziałów wierzytelności z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do spółki, nie przechodzą na nabywcę udziałów a stanowią majątkowe uprawnienie dotychczasowego wspólnika, którego wskazywała uchwała o zwrocie dopłat.
Za brak sporządzenia sprawozdania albo przedstawienie w nim nierzetelnych danych prezesowi może grozić grzywna lub więzienie. Może też zapłacić spółce odszkodowanie.
Prawidłowe i efektywne wykonywanie zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego związane jest z prawidłowym i efektywnym działaniem spółek komunalnych. Ocena działania tych spółek i osób nimi zarządzających dokonywana jest także w oparciu o przepisy publicznego prawa finansowego, w szczególności w zakresie dyscypliny finansów publicznych.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Wielu przedsiębiorców wybiera spółkę z o.o. jako formę prowadzenia działalności gospodarczej. Na jej uruchomienie wystarczy minimalny kapitał – 5 tys. zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas