Tak chcą ulżyć firmom
Umowa koalicyjna partii, które mają większość parlamentarną i będą tworzyć przyszły rząd, nie pomija problemów przedsiębiorców.
Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica deklarują jak najszybszy powrów do "przewidywalności w systemie podatkowym".
"Odbudujemy zaufanie pomiędzy państwem a przedsiębiorcami. Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo – składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Potężny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach musi być zatrzymany" - głosi umowa.
Konkretów jeszcze jest niewiele, ale te, które podano, ucieszą przedsiębiorców: vacatio legis dla zmian w przepisach podatkowym ma wynosić minimum 6 miesięcy, podatek PIT będzie rozliczany metodą kasową, będzie można liczyć na czasowe zwolnienie ze składek ZUS odprowadzanych za siebie.
Przy kasie lepiej pamiętać o NIP
Przedsiębiorca, który przy płaceniu za usługę zagapi się i nie poprosi o wystawienie faktury, pożegna się z odliczeniem. Potwierdza to precedensowy wyrok sądu administracyjnego w Białymstoku.
Spółka z branży doradczej zapytała skarbówkę, czy ma prawo spełnić prośbę klienta o wystawienia faktury VAT, jeśli w momencie zapłaty za usługę nie chciał faktury i wziął w kasie zwykły paragon bez NIP. Spółka była przekonana, że może tak zrobić.
Fiskus kategorycznie odmówił. Faktury VAT do paragonu bez NIP wystawiać nie można, bo klient nie może dowolnie wybierać, czy kupuje "na firmę", czy jako konsument. Z punktu widzenia VAT, towar lub usługa nabyta na potrzeby osobiste lub prywatne nie może z czasem przekształcić się w zakup służący działalności gospodarczej.
Czytaj więcej:
Dodatkowa klawiatura i szkła kontaktowe dla pracownika w KUP
17 listopada weszły w życie nowe przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Pracownik korzystający z laptopa przez przynajmniej połowę dobowego czasu pracy, musi mieć zapewniony stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę umożliwiającą ustawienie laptopa tak, by jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu. Otrzyma też dodatkową klawiaturę i mysz, a jeśli sobie zażyczy – także podnóżek. Nowe przepisy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikowi nie tylko okularów korygujących wzrok, ale także szkieł kontaktowych.
Nowe zasady BHP oznaczają kolejne obciążenia finansowe dla pracodawców. Ale wydatki na dopasowanie do nich stanowisk pracy z monitorem pracodawcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Fiskus może natomiast blokować rozliczanie wyposażenia dla współpracowników.
Czytaj więcej:
Firma w domu tylko częściowo odliczy psa
Informatyk prowadzący JDG chce kupić psa pilnującego firmy w czasie jego wyjazdów do kontrahentów. Czworonóg ma też pogłębić relacje z klientami, którzy odwiedzą biuro informatyka. Będą mogli przyjeżdżać ze swoimi pupilami. Problem w tym, że biuro mieści się w mieszkaniu informatyka. Dlatego zapytał on fiskusa, jak może rozliczać wydatki na zakup, szkolenie i utrzymanie psa w kosztach uzyskania przychodów.
Według skarbówki, firmowym kosztem mogą być tylko wydatki „w takiej części, w jakiej pies będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności”. W części, w jakiej zwierzak będzie "wykorzytywany na prywatne cele", wydatków rozliczyć nie można.
Czytaj więcej:
KSeF: spóźniona faktura godzi w płynność finansową nabywcy
Wystawianie faktur na początku następnego miesiąca jest dość powszechną i zgodną z prawem praktyką. Ale po 1 lipca 2024 r., gdy obowiązkowy ma być Krajowy System e-Faktur, będzie ona bardzo kłopotliwa dla kontrahentów.
Faktury w KSeF nie da się już antydatować. Dzień wystawienia jej przez sprzedawcę, czyli wprowadzenia do KSeF, będzie dniem otrzymania przez nabywcę. Jeśli sprzedawca wystawi fakturę np. 1 sierpnia zamiast 31 lipca, nabywca odliczy VAT miesiąc lub kwartał (gdy rozlicza się kwartalnie) później. Nie może bowiem odliczyć podatku wcześniej niż w miesiącu otrzymania faktury. Takie przesunięcie może wywołać u niego problemy z płynnością finansową – ostrzegają doradcy podatkowi.
Czytaj więcej:
GUS podał, ile wynosi średnia pensja
Przeciętne wynagrodzenie brutto w III kwartale 2023 roku wyniosło 7 194,95 zł. To o ponad 11 proc. więcej niż rok temu, a także o 2,7 proc. więcej w ujęciu kwartał do kwartału.
Przeciętne wynagrodzenie brutto to prawie dwukrotność wynagrodzenia minimalnego, które wynosi 3 600 zł brutto. Ta różnica zmniejszy się jednak już od stycznia, bo minimalna pensja wzrośnie do 4242 złotych brutto.
Wyrównywanie różnicy między przeciętnym a minimalnym wynagrodzeniem będzie problemem dla przedsiębiorców - trudniej będzie zatrzymać dobrze zarabiających specjalistów, którzy w tej sytuacji będą oczekiwać odpowiedniego wzrostu swoich wynagrodzeń.
Czytaj więcej: