Córka nie musi nic robić, by rodzic miał koszty

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się na rozliczenie w kosztach PIT wynagrodzenia córki, która jest pełnomocnikiem firmy rodziców. Doradcy podatkowi zacierają ręce, bo okazało się, że fiskusowi nie przeszkadza, że to wynagrodzenie jest za nicnierobienie. Z wniosku o interpretację wynika bowiem, że córka nie wykonuje na razie żadnych czynności,  a jedynie „jest cały czas w gotowości do pełnienia swojej funkcji”. Czyli dostaje co miesiąc wynagrodzenie za tę gotowość. Rodzice chcą je zaliczyć do kosztów, ponieważ „zabezpiecza źródło przychodów”.

Czy zyski rodzica nie zostaną jednak zjedzone przez podatek PIT od dziecka? Nie, jeśli zmieści się w kwocie wolnej, która wynosi 30 tys. zł dochodu rocznie. Jeśli więc przedsiębiorca ustali dziecku 5 tys. zł pensji na pięć miesięcy, to tego limitu nie przekroczy. Jeśli na dziesięć miesięcy, to przekroczy, ale podatek wyniesie tylko 12 proc. i cała operacja nadal więc będzie się opłacać.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że od wynagrodzenia pełnomocnika nie trzeba odprowadzać składek ZUS.

Jak zarabiać na wynajmie mieszkań i nie płacić podatku po ich sprzedaży

Przedsiębiorca zajmujący się wynajmem nieruchomości od marca 2018 r. dwa miesiące po założeniu firmy dostał w darowiźnie 14 mieszkań. Wprowadził je do ewidencji środków trwałych i wykorzystuje w działalności. Posiada też inne lokale. Kilka mieszań, zarówno z majątku firmowego, jak i prywatnego, sprzedał. I chce zrobić to samo z kilkoma innymi. Jak twierdzi, wszystkie transakcje są dokonywane poza działalnością gospodarczą, więc nie powinny być rozliczane w firmie.

We wniosku o interpretację mężczyzna podkreślił, że nie inwestował w nieruchomości w celu podniesienia ich wartości i nie podejmował działań marketingowych na potrzeby ich sprzedaży (poza zwykłymi ogłoszeniami). Jego zdaniem nie można uznać, że handluje mieszkaniami.

Fiskus potwierdził, że sprzedaż mieszkań (bez względu na to, czy były wykorzystywane w firmie) nie powoduje powstania przychodu z biznesu. Powinny być rozliczone na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który stanowi, że jeśli sprzedaż następuje po upływie pięciu lat od nabycia (licząc od końca roku, w którym nabyto nieruchomość), to transakcja w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

VAT od dietetyka, gdy klient jest zdrowy

Fiskus zawęził stanowisko w sprawie opodatkowania usług dietetycznych. Jeszcze dwa lata temu stawiał warunki, że ze zwolnienia mogą korzystać tylko usługi  świadczone przez  określony podmiot, m.in. osobę wykonującą zawód medyczny, a sama porady mają służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Teraz twierdzi, że zwolnione z VAT są tylko porady dla osób chorych, które mają charakter diagnostyczny lub terapeutyczny (leczniczy). Jeśli nie mają bezpośredniego związku z leczeniem, zwolnienie nie przysługuje.

Wydatki na erotyczne zabawki w kosztach firmy

Fiskus otrzymał od pewniej bizneswoman  pytanie, czy może ona rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na erotyczne ubrania, buty,  bieliznę, różnego rodzaju rekwizyty i zabawki erotyczne oraz lubrykanty, a także usługi kosmetyczki  i fryzjera, fotografa, grafika i montażysty, zabiegi medycyny estetycznej, hotele i apartamenty, przeloty samolotem, przejazdy autobusem, pociągiem bądź taksówką. 

Kobieta twierdziła, że te wydatki są niezbędne w jej działalności - pani zarabia na filmach erotycznych prezentowanych na platformie internetowej dla dorosłych. 

Fiskus częściowo się zgodził. Z interpretacji wynika, że w kosztach można rozliczyć: stroje, bieliznę, buty na obcasie, erotyczne zabawki, lubrykanty, peruki i farby do włosów. Kosztem są również wydatki na hotele i apartamenty, przejazdy i przeloty, sesje zdjęciowe, usługi grafika, montażysty oraz makijażystki. W ocenie skarbówki, pozostałe wydatki stanowią realizację osobistych potrzeb.

BIG będą publikować cenniki i rejestry zapytań

Do Sejmu trafił projekt zmian w przepisach regulujących działalność biur informacji gospodarczej (BIG). W Polsce jest ich zaledwie kilka. Nowelizacja zakłada, że firmy te będą musiały publikować na swojej stronie internetowej przejrzysty cennik swoich usług i regulamin ich świadczenia.  Biura będą też umieszczać w rejestrze zapytań dane o podmiocie, któremu ujawniono informacje gospodarcze, co ma kluczowe znaczenie dla osoby, której dane udostępniło biuro. 

WAŻNE TERMINY

22 lipca

PONIEDZIAŁEK

√ składki ZUS za czerwiec 2024 r. wpłacają płatnicy spoza sfery budżetowej, którzy nie posiadają osobowości prawnej
√ pracodawcy regulują wpłaty na PFRON za czerwiec 2024 r.
√ zapłata zaliczek za czerwiec 2024 r. pobranych na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów ze stosunku pracy
√ wpłata ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za czerwiec lub za II kwartał 2024 r.
√ zapłata zaliczki na podatek pobranej za czerwiec 2024 r. przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową
√ zapłata zryczałtowanego podatku przez podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o CIT, jeżeli w czerwcu 2024 r. dochód z dywidendy oraz innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z oświadczeniem o jego przeznaczeniu (CIT-5)
√ wpłata zryczałtowanego podatku przez spółkę, która w czerwcu 2024 r. utraciła prawo do zwolnienia z CIT przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych
√ wpłata przez spółkę nieruchomościową lub przez przedstawiciela podatkowego spółki nieruchomościowej zaliczki na podatek za czerwiec 2024 r. od dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 4f ustawy o PIT i w art. 26aa ust. 1 ustawy o CIT, oraz przesłanie podatnikowi PIT-ISN i CIT-ISN, czyli informacji o wpłaconej zaliczce
√ wpłata pobranych zaliczek na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za czerwiec 2024 r. przez płatników, o których mowa w art. 41 ustawy o PIT
√ wpłata za czerwiec 2024 r. podatku od przychodów z budynków, o którym mowa w art. 30g ustawy o PIT i art. 24b ustawy o CIT
√ wpłata estońskiego CIT z tytułu ukrytych zysków i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jeżeli w czerwcu 2024 r. dokonano wypłaty, wydatku lub wykonano świadczenie
√ wpłata estońskiego CIT z tytułu zmiany wartości składników majątku, jeżeli do przejęcia, przekształcenia lub wniesienia wkładu niepieniężnego doszło w czerwcu 2024 r.
√ wpłata podatku od świadczenia lub mienia, które fundacja rodzinna przekazała lub postawiła do dyspozycji w czerwcu 2024 r.

25 lipca

CZWARTEK

√ pracodawcy wysyłają do PFRON wnioski Wn-D i załączniki INF-D-P oraz INF-O-PP o dofinansowanie miesięcznych wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za czerwiec 2024 r.