Niższe podatki? Tak, ale nie dla zamożnych

Podwojenie kwoty wolnej od PIT, które zapowiada PO, ma wśród ekonomistów więcej sympatyków niż krytyków. Ale powszechnego entuzjazmu nie budzi.

Publikacja: 27.09.2023 03:00

Niższe podatki? Tak, ale nie dla zamożnych

Foto: Adobe Stock

Podwojenie kwoty wolnej od podatku dochodowego z 30 do 60 tys. zł to jeden z kluczowych punktów programu Platformy Obywatelskiej. Znalazł się on na liście 100 propozycji na pierwszych 100 dni nowego rządu. O konieczności obniżenia opodatkowania pracy przedstawiciele PO mówią jednak od dawna. Jak przekonują, dzięki temu praca zacznie się bardziej opłacać. To zaś, wraz z innymi propozycjami tego ugrupowania, np. „babciowym”, miałoby prowadzić do wzrostu aktywności zawodowej Polaków, szczególnie kobiet. Wprawdzie już w 2022 r. w ramach tzw. Polskiego Ładu kwota wolna od PIT znacząco wzrosła (z 8 tys. do 30 tys. zł), ale korzyści dla podatników z tego tytułu częściowo zniwelowała zmiana w zasadach odliczania składek na NFZ. Ponadto rosnące szybko płace, także te najniższe, sprawiają, że liczba osób, które są zwolnione z PIT, topnieje.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Panel ekonomistów
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce za 15 lat? Kluczowy rozwój technologiczny
Panel ekonomistów
Obniżka stóp procentowych jeszcze w pierwszej połowie roku? Nie można wykluczyć
Panel ekonomistów
UE na drodze do marginalizacji. Wyzwaniem spójność krajów Wspólnoty
Panel ekonomistów
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Panel ekonomistów
Ekonomiści podzieleni w sprawie rządowych planów wzrostu zadłużenia